خبرهای مرتبط

جمع

استانکزی: درهای علم نباید به روی کسی بسته شود

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجۀ امارت اسلامی...

حامد کرزی خواستار آزادی فوری مطیع‌الله ویسا شد

حامدکرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در واکنش به بازداشت...

وقوع انفجار در کابل 10 کشته و زخمی برجا گذاشت

وقوع انفجاری که امروز (دوشنبه، 7 حمل) در شهر...

خلیل‌زاد: به زودی تلاش‌هایم را برای رسیدن افغانستان به آتش‌بس آغاز می‌کنم

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که به زودی تلاش‌هایش را برای توافق هیئت‌های دولت و طالبان بر سر آتش‌بس آغاز می‌کند.

خلیل‌زاد که این سخنان را در انستیتیوت صلح امریکا گفته است. به نقل از جمهور وی به نقل گفته است که تلاش او این خواهد بود که حکومت افغانستان و طالبان به یک توافق در زمینه کاهش خشونت‌ها و سرانجام آتش‌بس برسند؛ زیرا وضعیت کنونی جنگ در افغانستان برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

او بار دیگر تأکید کرده که نمی‌تواند پایان جنگ را در افغانستان مشخص کند؛ اما رسیدن به آتش‌بس در مذاکرات صلح مهم است.

او بیان داشته که ادامه خشونت‌ها همزمان با جریان مذاکرات، اعتماد را از بین می‌برد در حالی که اعتماد‌سازی کلید موفقیت مذاکرات صلح است.

به گفته او، امریکا انتظار دارد که این مذاکرات مسیر آینده افغانستان را روشن کرده و دو طرف بتوانند در نتیجه گفت‌وگو زمینه آتش‎بس پایدار و سراسری را فراهم کنند.

این در حالی است که همزمان با مذاکره میان دولت و طالبان در دوحه، حملات طالبان بر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به شکل بی‌سابقه افزایش یافته است.

هرچند دولت افغانستان، اتحادیه اروپا، و سازمان ملل متحد باربار از طالبان خواسته به آتش‌بس بشردوستانه در جریان مذاکرات تن دهند؛ اما این ‌گروه هرگونه آتش‌بس را رد کرده‌است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق