خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

خلیل‌زاد: به زودی تلاش‌هایم را برای رسیدن افغانستان به آتش‌بس آغاز می‌کنم

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که به زودی تلاش‌هایش را برای توافق هیئت‌های دولت و طالبان بر سر آتش‌بس آغاز می‌کند.

خلیل‌زاد که این سخنان را در انستیتیوت صلح امریکا گفته است. به نقل از جمهور وی به نقل گفته است که تلاش او این خواهد بود که حکومت افغانستان و طالبان به یک توافق در زمینه کاهش خشونت‌ها و سرانجام آتش‌بس برسند؛ زیرا وضعیت کنونی جنگ در افغانستان برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

او بار دیگر تأکید کرده که نمی‌تواند پایان جنگ را در افغانستان مشخص کند؛ اما رسیدن به آتش‌بس در مذاکرات صلح مهم است.

او بیان داشته که ادامه خشونت‌ها همزمان با جریان مذاکرات، اعتماد را از بین می‌برد در حالی که اعتماد‌سازی کلید موفقیت مذاکرات صلح است.

به گفته او، امریکا انتظار دارد که این مذاکرات مسیر آینده افغانستان را روشن کرده و دو طرف بتوانند در نتیجه گفت‌وگو زمینه آتش‎بس پایدار و سراسری را فراهم کنند.

این در حالی است که همزمان با مذاکره میان دولت و طالبان در دوحه، حملات طالبان بر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به شکل بی‌سابقه افزایش یافته است.

هرچند دولت افغانستان، اتحادیه اروپا، و سازمان ملل متحد باربار از طالبان خواسته به آتش‌بس بشردوستانه در جریان مذاکرات تن دهند؛ اما این ‌گروه هرگونه آتش‌بس را رد کرده‌است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق