خبرهای مرتبط

جمع

نمایندهٔ ناتو: مذاکرات قطر واقعی است اما سطح خشونت‌ها بسیار بلند و پذیرفتنی نیست

«طالبان باید بدانند راه برگشت به گذشته وجود ندارد»

نماینده ملکی ناتو برای افغانستان گفته است که گروه طالبان باید بداند که راهی برای برگشت به ۱۹ یا ۲۰ سال قبل وجود ندارد و افغان‌ها باید حکومتی را بسازند که مورد پذیرش دو طرف باشد.

ستیفانو پونتیکورور با تأکید بر حفظ دست‌آورد‌های ۱۹ سالۀ افغانستان گفت که تمویل‌کنندگان، توافق احتمالی صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان را بررسی می‌کنند و اگر مطابق میل‌شان بود، به حمایت از افغانستان ادامه می‌دهند.

به نقل از صدای امریکا، آقای پونتیکوروو تأکید کرده است: “صلحی ارزشمند خواهد بود که از دست‌آوردهای بیست سال گذشته حفاظت کند. حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها و به صورت عموم حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها، این تنها راهی خواهد بود که می‌تواند منجر به روند صلح پایدار شود.”

نمایندهٔ ملکی ناتو در مصاحبه با صدای امریکا گفت که ناتو حامی آزادی بیان و رسانه‌ها در افغانستان است و به هیچ وجه حکومتی را حمایت نخواهد کرد که به محدودساختن آزادی رسانه‌ها اقدام کند.

کاهش خشونت و اعتمادسازی

آقای پونتیکورو مذاکرات صلح را در قطر “واقعی” عنوان کرد، اما گفت که سطح خشونت بسیار بلند است و پذیرفتنی نیست.

او همچنان گفت که طالبان اگر مدعی‌اند که نگران مردم افغانستان استند، باید برای پروسۀ صلح اعتمادسازی کنند و خشونت‌های‌شان را کاهش دهند.

نمایندۀ ملکی ناتو افزود: “روند صلح دشوار خواهد بود اما اگر اعتماد نباشد به مراتب روند دشوارتر خواهد بود و کاهش خشونت به معنی اعتمادسازی میان دو طرف است.”

او در اشاره به خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان گفت که ایالات متحده و ناتو با هم وارد افغانستان شده و ماموریت را به پیش برده‌اند و با هم این کشور را ترک خواهند کرد: “پس چنین مسالۀ نیست که ایالات متحده اینجا را ترک کند و ناتو بماند.”

ادغام طالبان

آقای پونتیکورو به صدای امریکا گفت که در صورت تقاضای حکومتی که در پی توافق صلح در افغانستان شکل می‌گیرد، در ادغام جنگجویان طالبان در حکومت کمک خواهند کرد.

او در پاسخ به پرسش مبنی بر این که ناتو در ادغام جنگجویان طالبان چه نقشی خواهد داشت، گفت: “در کل، اگر درخواست شود، ما تمایل داریم که سکتور امنیتی را مشوره داده و کمک کنیم، اگر معنای آن ادغام طالبان باشد و خواهان کمک شوند، ما کمک می‌کنیم.”

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق