خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

طالبان از دوکانداران شهر مزارشریف مالیات می‌گیرد

طالبان به دوکانداران شهر مزارشریف پارچه مالیاتی توزیع کرده‌ و اقدام به اخذ مالیات کرده‌اند.

مقام‌های محلی ولایت بلخ می‌گویند که گروه طالبان به دوکانداران و بازارگانان شهر مزارشریف پارچه مالیاتی توزیع کرده و از آنان مالیات جمع‌آوری می‌کنند.

سید عبدالله مسرور، معاون شورای ولایتی بلخ، روز دوشنبه 7 میزان به آوا گفت: برگه‌های حواله و جلب طالبان موضوع تازه‌یی نیست؛ از یک سال بدین‌سو، این گروه پارچه‌های حواله‌دهی‌‌شان را بین تجار و کسانی که امکانات مالی دارند، در شهر مزارشریف توزیع کرده و از این طریق عشر و زکات جمع‌آوری می‌کنند.

مسرور، افزود که پارچه حواله‌‌های طالبان از سوی افراد و نمایندگان این گروه به شهر مزارشریف رسیده و توزیع می‌گردد و سپس مردم با پاهای خودشان حواله را در مراکز این گروه تسلیم می‌کنند.

وی، اظهار داشت این وضعیت مردم را سخت نگران کرده و ادامه داد: باشندگان شهر مزارشریف امنیت جانی و روحی و روانی ندارند، اما با وجود این وضعیت راه چاره‌ای نیز موجود نیست.

مسرور، افزود که با چنین وضعیتی مسئولین امنیتی بلخ کفایت‌ کاری و صلاحیت وظیفوی ندارند و برای بهبود امنیت این ولایت کاری از دست‌شان ساخته نیست.

مسرور، ابراز داشت: خاک 7 ولسوالی بلخ کاملاً در دست طالبان است و تنها چهاردیواری مرکز ولسوالی دست دولت قرار دارد و 70_50 درصد خاک 7 ولسوالی دیگر این ولایت نیز در دست طالبان است.

در همین حال، نصیر احمد قاسمی مدیر عامل اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ، در گفتگو با آوا می‌گوید: وضعیت در شهر مزارشریف نگران‌کننده است، قبل از این تجار در مسیرهای ولایت بلخ به طالبان مالیات می‌پرداختند، اما امروز پارچه‌های مالیاتی طالبان داخل شهر مزارشریف رسیده و وضعیت روز به روز در حال وخامت می‌باشد.

به گفته‌ی او، تجار سخت نگران هستند و اگر امنیت مال و جان‌شان تامین نگردد، آنان سرمایه‌‌های‌شان را به خارج از کشور انتقال می‌دهند.

قاسمی اضافه کرد که کشورهای ترکیه، امارات و اروپایی با آغوش باز از تجار افغانستان پذیرایی می‌کنند و ادامه وضعیت آنان را به سوی این کشورها خواهد کشاند و افغانستان با بحران بیکاری و فقر رو به رو خواهد شد.

این در حالی است که چندی قبل رئیس صرافان شهر مزارشریف از سوی افراد مسلح ناشناس اختطاف گردیده بود که هنوز در نزد آدم‌ربایان به سر می‌برد و از سرنوشت او خبری در دست نیست.

خواستیم نظر پولیس بلخ را نیز در این مورد داشته باشیم، اما سخنگوی پولیس بلخ به تماس‌های مکرر خبرنگار آوا پاسخ ندادند.

یک ماه قبل نیز شب‌نامه‌های طالبان در ولسوالی دهدادی این ولایت پخش گردیده بود و طالبان از مردم خواسته بودند که این گروه را حمایت کرده و از حمایت دولت افغانستان دست بردارند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق