خبرهای مرتبط

جمع

ایران ترمځکي لاندي یوې هوايي اډې څخه پرده پورته کړه

داسي ښکاري چي ایران دي د خپل پوځي ځواک...

نشست فارمت مسکو وضعیت افغانستان را به چالش کشید

اشتراک‌کننده‌گان پنجمین نشست مشورتی «فارمت مسکو» بیشتر در مورد...

نزدیکان استاد مشعل: از سرنوشت او اطلاعی نداریم

با گذشت پنج روز از بازداشت اسماعیل مشعل، استاد...

میلر خواستار توضیح دربارۀ شکست در افغانستان شد

وزیر دفاع پیشین آمریکا خواستار پاسخگویی جنرال ارتش این...

مواد منفجر نشده در افغانستان همچنان قربانی می‌گیرد

معاون نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان اعلام کرد...

100 میلیون دالر بانک جهانی برای رُشد اقتصادی افغانستان کمک کرد

بانک جهانى اعلان کرده است که براى رُشد اقتصادى افغانستان ١٠٠ ميليون دالر را به این کشور کمک مى‌کند.

در خبرنامه مطبوعاتى بانک جهانى آمده است که هیئت مدیره بانک جهانی، دو بسته کمک بلاعوض مالی اداره انکشاف بین‌المللی (IDA)  را به ارزش مجموعی ۲۱۰ میلیون دالر امریکایی، به عنوان بخشی از یک بسته ۳۸۰ میلیون دالری، تصویب کرده است.

اداره انکشاف بین‌المللی، بخش فراهم‌کننده کمک‌های مالی گروپ بانک جهانی برای فقیرترین کشور‌های جهان است.

به گفته این اداره، قرار است این بسته مالی در راستای کاهش اثرات اقتصادی شیوع ویروس کوید-۱۹ بر خانواده‌های آسیب‌پذیر افغان، حمایت از زنجیره‌های حیاتی عرضه‌کنندۀ مواد غذایی و فراهم‌کردن حمایت‌های اضطراری برای دهاقین، به مصرف برسد.

بانک جهانى گفته است، این بسته مالی مرکب از ۵۵ میلیون دالر سهم اداره انکشاف بین‌المللی و  ۴۵ میلیون دالر سهم صندوق بازسازی افغانستان می‌باشد.

منبع افزوده است، هدف این پروژه بهبود مصئونیت غذایی با افزایش محصولات غذایی محلی و تقویت زنجیره‌های تجارتی عرضه مواد غذایی، به ویژه گندم منحیث غله اساسی برای بیشتر از ۷۰ در صد نفوس افغانستان، می‌باشد.

به همین گونه، این پروژه در محلات روستایی زمینه اشتغال‌زایی کوتاه مدت را  از طریق انکشاف و بازسازی زیربناها و تسهیلات زراعتی مانند ایجاد سیستم‌های آبیاری، فراهم خواهد کرد.

در ادامۀ خبرنامه آمده است، تدابیر اتخاذ‌شده جهت جلوگیری از شیوع کووید-۱۹ در مناطق روستایی فعالیت‌های سکتور زراعت را مختل کرده است که به اثر آن دهاقین افغان نتوانسته‌اند محصولات زراعتی‌شان را به موقع جمع‌آوری نمایند، در حالی که در شهرها نرخ مواد غذایی به علت کاهش عرضه در حال بلند‌رفتن است؛ به همین دلیل این موضوع نیاز به توجه فوری دارد.

 به نقل از پژواک، هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی برای افغانستان می‌گوید: “به اثر شیوع  ویروس کووید-۱۹ شرایط زندگی میلیون‌ها خانواده افغان شدیداً آسیب دیده است. این کمک‌های مالی حکومت افغانستان را در رفع نیازمندی‌‌های عاجل اکثر خانواده‌ها و حصول اطمینان از این که دهاقین افغان در زمانی که روند واردات و صادرات به شدت مختل گردیده‌اند، به کشت و تولید مواد غذایی‌شان ادامه دهند، کمک خواهد کرد. این کمک فرصت‌های اقتصادی را توسعه بخشیده و برای تعداد زیاد اهالی روستاها زمینه‌های اشتغال‌زایی را ایجاد خواهد کرد”.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق