خبرهای مرتبط

جمع

ایران ترمځکي لاندي یوې هوايي اډې څخه پرده پورته کړه

داسي ښکاري چي ایران دي د خپل پوځي ځواک...

نشست فارمت مسکو وضعیت افغانستان را به چالش کشید

اشتراک‌کننده‌گان پنجمین نشست مشورتی «فارمت مسکو» بیشتر در مورد...

نزدیکان استاد مشعل: از سرنوشت او اطلاعی نداریم

با گذشت پنج روز از بازداشت اسماعیل مشعل، استاد...

میلر خواستار توضیح دربارۀ شکست در افغانستان شد

وزیر دفاع پیشین آمریکا خواستار پاسخگویی جنرال ارتش این...

مواد منفجر نشده در افغانستان همچنان قربانی می‌گیرد

معاون نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان اعلام کرد...

عمران‌خان: با تأمین صلح و ثبات در افغانستان، پاکستان بیشترین سود را خواهد برد

بدترین سناریو برای مردم افغانستان تداوم جنگ است

عمران خان، صدر اعظم پاکستان

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی در دومین روز سفرش به پاکستان، پس از چاشت روز (سه‌شنبه، ۸میزان) با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان دیدار کرد.

دفتر رسانه‌های شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که در این دیدار، دوطرف دربارۀ روند صلح افغانستان، تأمین ثبات در این کشور و روابط بازرگانی دو کشور گفت‌وگو کردند.

در خبرنامۀ دفتر شورای عالی مصالحۀ ملی آمده‌است که نخست‌وزیر پاکستان حمایت همه‌جانبۀ کشورش را از روند صلح افغانستان اعلام کرد و گفت که با تأمین صلح و ثبات در افغانستان، پاکستان بیشترین سود را خواهد برد: عمران‌خان گفت که از «کاهش خشونت و در ادامه، آتش‌بس پایدار و سراسری در افغانستان حمایت می‌کنند. او گفت که از طریق رسانه‌ها مشاهده کردیم که نخستین دور آتش‌بس، چگونه موجب شادمانی افغان‌ها گردید. بدترین سناریو برای مردم افغانستان، تداوم جنگ است.»

عبدالله عبدالله نیز گفته‌است که افزایش خشونت به روند صلح ضربه می‌زند: «جمهوری اسلامی افغانستان ارادۀ لازم برای موفقیت روند صلح دارد و از طرف مقابل نیز انتظار داریم که برای ختم جنگ و دست‌یابی به توافق صلح، حسن نیت‌شان را نشان دهند.»

به نقل از طلوع نیوز، مجیب‌الرحمان رحیمی، مشاور ارشد شورای عالی مصالحۀ ملی نیز در این بار گفت: «ملاقات با نخست‌وزیر پاکستان جلالت‌مآب عمران خان که سفر هم به دعوت آن‌ها صورت گرفته بود، دریک فضای بسیار دوستانه و صمیمی صورت گرفت. صلح در افغانستان، روابط دوجانبه میان دو کشور و هم‌چنین کمک به افغانستان در عرصه‌های مختلف در این صحبت مطرح شد. نخست‌وزیر پاکستان یک بار دیگر تکرار کردند که به افغانستان سفر می‌کنند، آماده‌ استند افغانستان را در رسیدن به صلح با تمام توان امکانات کمک و هم‌کاری بکنند.»

عبدالله در حالی به پاکستان سفر کرده‌است که نزدیک به بیست روز می‌شود که نماینده‌گان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان سرگرم رآی‌زنی‌ها برای آغاز مذاکرات رسمی صلح در دوحه استند.

هرچند پاکستان همواره از سوی حکومت افغانستان به پشتیبانی و تمویل گروۀ طالبان متهم شده‌است، اما پاکستان این ادعاها را رد کرده‌است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق