خبرهای مرتبط

جمع

ایران ترمځکي لاندي یوې هوايي اډې څخه پرده پورته کړه

داسي ښکاري چي ایران دي د خپل پوځي ځواک...

نشست فارمت مسکو وضعیت افغانستان را به چالش کشید

اشتراک‌کننده‌گان پنجمین نشست مشورتی «فارمت مسکو» بیشتر در مورد...

نزدیکان استاد مشعل: از سرنوشت او اطلاعی نداریم

با گذشت پنج روز از بازداشت اسماعیل مشعل، استاد...

میلر خواستار توضیح دربارۀ شکست در افغانستان شد

وزیر دفاع پیشین آمریکا خواستار پاسخگویی جنرال ارتش این...

مواد منفجر نشده در افغانستان همچنان قربانی می‌گیرد

معاون نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان اعلام کرد...

نشست سه جانبه امریکا، افغانستان و تاجیکستان

وزارت امور خارجۀ افغانستان از آمادگی‌ها برای برگزاری نشست سه جانبه با امریکا و تاجیکستان خبر داد.

این وزارت روز جمعه دوم اکتوبر (۱۱ میزان) در خبرنامه‌ای گفت آمادگی‌ها و کار روی اجندای نشست سه جانبۀ وزیران امور خارجه افغانستان، امریکا و تاجیکستان آغاز شده و قرار است این نشست در “آیندۀ نزدیک” برگزار شود.

به نقل از صدای امریکا، میرویس ناب، معین سیاسی وزارت امور خارجه این کشور، در یک کنفرانس ویدیویی با مقام‌های وزارت خارجۀ این کشورها، ایالات متحدۀ امریکا را “همکار استراتیژیک” و تاجیکستان را “همسایه مهم” برای افغانستان عنوان کرده است.

بر اساس معلومات وزارت خارجۀ افغانستان، مقام‌های این سه کشور از قبل گفتگوهای صلح در قطر را به بررسی گرفته و روی “فرصت‌ها و چالش‌های آن” صحبت کرده اند.

در اعلامیه آمده است: “معین سیاسی وزارت خارجه حضور پر رنگ جامعه جهانی در نشست افتتاحیه و حمایت همه جانبه آنان از آغاز مذاکرات صلح برای افغانستان را مهم خوانده و بر حمایت کشورهای منطقه و جهان از کاهش خشونت و برقراری آتش بس که خواست مهم و اساسی دولت و مردم افغانستان است، تاکید کرد”.

این وزارت تاکید کرده است که نمایندگان این کشورها همچنان تلاش‌های مشترک را در پیوند به گسترش و تقویت سرمایه‌گذاری، تجارت و ترانزیت، اتصال منطقه‌ای، انرژی و برق، مبارزه با تروریزم و جرایم سازمان یافته، مهم و اساسی خوانده اند.

این در حالی است که مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۱۲ سپتامبر در دوحه پایتخت قطر با حضور نمایندگان برخی از کشورها افتتاح شد، اما با گذشت حدود سه هفته تا اکنون مذاکرات مستقیم میان هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان به دلیل اختلاف‌ها در طرزالعمل آغاز نشده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق