خبرهای مرتبط

جمع

پیروزی 5 بر 3 تیم ملی فوتسال افغانستان مقابل چین تایپه

تیم ملی فوتسال افغانستان در دومین دیدار دوستانه‌اش در...

افغانستان کې نیول شوي کسانو سره دي قانوني او طبي مرستي وشي

په افغانستان کې د ملګرو ملتونو ماموریت د جمعې...

استاد بازنشستۀ دانشگاه کابل که رو به کهنه‌فروشی آورده است

عبدالقیوم خواجه‌زاده در کنار تدریس در دانشگاه، چند سال...

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

پارلمان اروپا خواستار آتش‌بس فوری و دایمی در افغانستان شد

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید، حکومت از خواست پارلمان اروپا مبنی بر آتش‌بس بی‌درنگ و دایمی در افغانستان استقبال می‌کند.

آقای صدیقی روز پنج‌شنبه (۱۰ میزان) در توییترش نوشته است که «جمهوری اسلامی افغانستان شدیداً از خواست پارلمان اروپا برای آتش‌بس فوری و دایمی و محکومیت خشونت استقبال می‌کند.»

رولاند کوبیا، نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز در توییتی نوشته است که پارلمان اروپا دموکراتیک‌ترین پارلمان انتخاب‌شدۀ جهان است که بر علاوۀ درخواست گفت‌وگوهای جامع صلح و آتش‌بس فوری، خشونت‌های جاری در افغانستان را نکوهش کرده است.

به نقل سلام‌ وطن‌دار، پارلمان اروپا روز چهارشنبه (نهم میزان) در اعلامیه‌یی از گفت‌وگوهای مستقیم هیئت‌های گفت‌وگوکنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر استقبال کرده است.

در اعلامیۀ پارلمان اروپا آمده است که روند صلح جامع پیش‌شرط پایان‌دادن به چهار دهه کشتار و ویرانی و ایجاد ثبات، امنیت و صلح در افغانستان است. این پارلمان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را در این بخش بسیار با اهمیت می‌خواند.

در بخشی از اعلامیۀ پارلمان اروپا آمده است: «پارلمان اروپا بر ضرورت مشارکت در این گفت‌وگوها با مالکیت و رهبری افغانان تأکید می‌کند. تمام جناح‌های سیاسی و جامعۀ مدنی، به شمول نمایند‌گان زنان، جوانان و اقلیت‌های افغانستان، باید در گفت‌وگوها و تمام مراحل شرکت داشته باشند.»

اعلامیه می‌افزاید: «برای حفظ احترام به حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و کودکان، لازم است که همه در افغانستان در جریان گفت‌وگوها و در حکومت بعدی احساس نماینده‌گی کنند.» پارلمان اروپا ثبات داخلی افغانستان در شرایط کنونی را مهم می‌خواند و خشونت‌های هفته‌های اخیر را نکوهش می‌کند.

پارلمان اروپا می‌گوید: «از تمام جناح‌ها می‌خواهیم که آتش‌بس فوری و دایمی برقرار کنند. نیاز است که عاملان حملات تروریستی اخیر و خشونت مداوم باید پاسخ‌گو باشند.»

اعضای پارلمان اروپا هم‌چنان از پشتی‌بانی دوامدار کشورهای عضو این اتحادیه به مردم، حکومت و نیروهای امنیتی افغانستان اطمینان می‌دهند.

پارلمان اروپا در حالی بر برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها در افغانستان تأکید می‌کند که با گذشت نزدیک به سه هفته از آغاز گفت‌وگوهای هیئت‌های تماس جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه، هنوز اختلاف‌ها بر سر کارشیوۀ گفت‌وگوها از میان برداشته نشده تا گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق