خبرهای مرتبط

جمع

اتحادیۀ اروپا: گزینۀ به رسمیت شناختن طالبان روی دست نیست

نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا در امور افغانستان گفت کشورهای اروپایی گزینۀ به رسمیت شناختن حکومت حاکمه در افغانستان را روی میز ندارند.

نشست دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی دربارۀ افغانستان

نمایندۀ ویژۀ روسیه در امور افغانستان اعلام کرد که دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی دربارۀ اوضاع افغانستان در مسکو گفت‌وگو خواهند کرد.

وضع تحریم‌های جدید ایالات متحده بر سران امارت اسلامی

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ آمریکا تحریم‌های جدید را بر...

گزارش: اشرف غنی در ازای 110 میلیون دالر، کابل را ترک کرد

شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا در یک گزارش تحقیقی افشا کرده...

پارلمان اروپا خواستار آتش‌بس فوری و دایمی در افغانستان شد

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید، حکومت از خواست پارلمان اروپا مبنی بر آتش‌بس بی‌درنگ و دایمی در افغانستان استقبال می‌کند.

آقای صدیقی روز پنج‌شنبه (۱۰ میزان) در توییترش نوشته است که «جمهوری اسلامی افغانستان شدیداً از خواست پارلمان اروپا برای آتش‌بس فوری و دایمی و محکومیت خشونت استقبال می‌کند.»

رولاند کوبیا، نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز در توییتی نوشته است که پارلمان اروپا دموکراتیک‌ترین پارلمان انتخاب‌شدۀ جهان است که بر علاوۀ درخواست گفت‌وگوهای جامع صلح و آتش‌بس فوری، خشونت‌های جاری در افغانستان را نکوهش کرده است.

به نقل سلام‌ وطن‌دار، پارلمان اروپا روز چهارشنبه (نهم میزان) در اعلامیه‌یی از گفت‌وگوهای مستقیم هیئت‌های گفت‌وگوکنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر استقبال کرده است.

در اعلامیۀ پارلمان اروپا آمده است که روند صلح جامع پیش‌شرط پایان‌دادن به چهار دهه کشتار و ویرانی و ایجاد ثبات، امنیت و صلح در افغانستان است. این پارلمان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را در این بخش بسیار با اهمیت می‌خواند.

در بخشی از اعلامیۀ پارلمان اروپا آمده است: «پارلمان اروپا بر ضرورت مشارکت در این گفت‌وگوها با مالکیت و رهبری افغانان تأکید می‌کند. تمام جناح‌های سیاسی و جامعۀ مدنی، به شمول نمایند‌گان زنان، جوانان و اقلیت‌های افغانستان، باید در گفت‌وگوها و تمام مراحل شرکت داشته باشند.»

اعلامیه می‌افزاید: «برای حفظ احترام به حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و کودکان، لازم است که همه در افغانستان در جریان گفت‌وگوها و در حکومت بعدی احساس نماینده‌گی کنند.» پارلمان اروپا ثبات داخلی افغانستان در شرایط کنونی را مهم می‌خواند و خشونت‌های هفته‌های اخیر را نکوهش می‌کند.

پارلمان اروپا می‌گوید: «از تمام جناح‌ها می‌خواهیم که آتش‌بس فوری و دایمی برقرار کنند. نیاز است که عاملان حملات تروریستی اخیر و خشونت مداوم باید پاسخ‌گو باشند.»

اعضای پارلمان اروپا هم‌چنان از پشتی‌بانی دوامدار کشورهای عضو این اتحادیه به مردم، حکومت و نیروهای امنیتی افغانستان اطمینان می‌دهند.

پارلمان اروپا در حالی بر برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها در افغانستان تأکید می‌کند که با گذشت نزدیک به سه هفته از آغاز گفت‌وگوهای هیئت‌های تماس جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه، هنوز اختلاف‌ها بر سر کارشیوۀ گفت‌وگوها از میان برداشته نشده تا گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق