خبرهای مرتبط

جمع

ترور ۵۳۳ غیرنظامی در شش ماه نخست ۲۰۲۰ در افغانستان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که در شش ماه نخست سال روان میلادی ۹۴۵ غیرنظامی آماج کشتارهای هدفمند قرار گرفته‌اند.

این کمیسیون روز یک‌شنبه، چهارم اکتوبر (۱۳ میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفت که از جملۀ تمامی قربانیان ترورهای سیستماتیک و هدفمند در این مدت، ۵۳۳ غیرنظامی جان باخته و ۴۱۲ تن نیز زخم برداشته‌اند.

به نقل از صدای امریکا، همچنان این کمیسیون گفته است که تنها در ولایت قندهار از اول حوت سال گذشته تا آخر سنبله امسال ۱۲۲ غیرنظامی در نتیجۀ ترور و قتل‌های هدفمند کشته و ۷۲ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، ادامه خشونت‌ها و حملات خونین را خلاف روند جاری گفت‌وگوهای صلح خوانده و از افزایش واقعات ترور نگرانی کرده است.

این نهاد مدافع حقوق بشر، بار دیگر از طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته که اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه را رعایت و در قبال کاهش تلفات غیرنظامیان عملی اقدام کنند.

این کمیسیون تاکید کرده که حکومت افغانستان مسئول تامین امنیت شهروندان این کشور، به ویژه اقلیت‌های مذهبی، عالمان دین، مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی است و در این راستا به گونۀ عملی و مداوم وارد عمل شود.

در کنار واقعات ترور، حملات تهاجمی و انتحاری نیز بیشتر غیرنظامیان را در افغانستان قربانی می‌کند. بر اساس آمار وزارت داخلۀ افغانستان، در نتیجۀ ۶۵۰ حملۀ تهاجمی طالبان و ماین‌گذاری‌های این گروه در دو هفتۀ گذشته، ۶۹ غیرنظامی کشته و ۱۴۱ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق