خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

آنچه پس از سفر رئیس جمهور به دوحه رخ داده است

محب گفته است که شرایط توافق‌نامۀ امریکا-طالبان بر مردم تحمیل شده نمی‌تواند

غنی و خلیل‌زاد در دیداری بر سر برقراری آتش‌بس در افغانستان تأکید کردند

حمدالله محب می‌گوید که مذاکرات کنونی در دوحه به گونۀ مستقیم میان جمهوری اسلامی افغانستان وطالبان است.

همزمان با دیدار رییس‌جمهور غنی از قطر، حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور، می‌گوید که کابل نمی‌خواهد تا شرایط توافق‌نامۀ صلح میان امریکا با طالبان، برمردم افغانستان نیزتحمیل شود.

آقای محب می‌گوید که مذاکرات کنونی در دوحه به گونۀ مستقیم میان جمهوری اسلامی افغانستان وطالبان است.

او می‌افزاید که در توافق‌نامۀ صلح امریکا با طالبان کابل دخیل نبود و ازهمین رو نمی خواهد تا آن توافق‌نامۀ، شامل مذاکرات جمهوری اسلامی افغانستان با طالبان نیز شود.

«این مذاکرات بین تیم جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان مستقیم است، در این مذاکرات ما کدام میانجی نداریم، و این مذاکرات بر اساس حل معضله افغانستان میان افغانان است، ما لازم نمیدانیم که در این مرحله یک پروسه که ما در آن دخیل نبودیم شامل ای پروسه بسازیم. شرایطی که در آنجا گذاشته شده که او سر مردم افغانستان هم تحمیل شوه، چیزی که ما شامل او پروسه نبودیم.»

محب

این در حالی است که هیئت های مذاکره‌کننده صلح ، در بارۀ اصل شمرده شدن توافق‌نامۀ امریکا – طالبان در مذاکرات میان افغانان اختلاف دارند واین اختلاف هفته ها است که دو هیات را از رسیدن به نتیجه نهایی در کارشیوه مذاکرات باز داشته‌است.

رییس‌جمهور غنی در ادامه دیدارش ازدوحه دیشب با زلمی خلیل زاد و جنرال اسکات میلر فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان دیدار کرد.

آقای محب گفت: «بازهم می گویم که موافقه بین امریکا و طالبان بود، و ما در اعلامیه خود هم تنا از خبر شدن از آن نشر کردیم کدام مسئله دیگر را ما اضافه تر از آن نگفتیم، نه آن وقت نه حالا.»

ریاست جمهوری می‌گوید که در این دیدار تحولات اخیر در مذاکرات صلح افغانستان با طالبان به بحث گرفته شدند.

اما زلمی خلیل زاد می‌گوید که دراین دیدار به رییس‌جمهور غنی گفته است که افغانان نباید بگذارند فرصت کنونی صلح از بین برود.

زلمی خلیل زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، گفت: «من به رییس‌جمهور گفتم که افغانان نباید بگذارند فرصت صلح از بین برود. وی گفت که از مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی در انجام کارهایشان تا زمانی که طول بکشد پشتیبانی می کند.»

آقای خلیل زاد درتویتی دیگری می‌گوید که سطح خشونت‌ها درافغانستان بلند است و واشنگتن برای کاهش این خشونت‌ها که منجر به آتش‌بس همیشه‌گی وهمه جانبه شود فشار می آورد.

زلمی خلیل زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفت:«خشونت بسیار زیاد است و تعداد زیادی از افغانان در حال مرگ هستند. ما در حال آوردن فشار قابل توجهی هستیم که منجر به آتش بس دائمی و همه جانبه خواهد شد.»

ازسوی دیگر سخن‌گوی طالبان پس ازدیدار ملا عبدالغنی برادر با زلمی خلیل‌زاد وجنرال میلر می‌گوید که دوطرف تطبیق توافق‌نامۀ صلح میان طالبان و واشنگتن را برای حل مسآله افغانستان مهم می دانند اما مشاور امنیت ملی رییس‌جمهورغنی می‌گوید که نباید شرایط این توافق نامه برمردم افغانستان نیز تحمیل شوند.

ازبرگزاری مراسم آغاز مذاکرات هیئت جمهوری اسلامی افغانستان با طالبان نزدیک به یک ماه می گذرد اما کنارنیامدن دوطرف برسرچه گونه‌گی پیش برد گفت‌وگوها منجر به تآخیر های پی هم درآغاز مذاکرات اصلی شده است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق