خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

عبدالله: طالبان باید مانند سایر مردم در آینده این کشور نقش داشته باشند

آقای عبدالله می‌گوید که در روند صلح با طالبان چگونگی برگشت امارت اسلامی پیش از سال های ۲۰۰۱ میلادی مطرح نیست.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، در یک گفتگو با خبرگزاری “ای ان آی” هند می‌گوید که برگشت طالبان همانند سال‌های پیش از ۲۰۰۱ میلادی در روند صلح مطرح نیست.

آقای عبدالله می‌گوید که در روند صلح با طالبان چگونگی برگشت امارت اسلامی پیش از سال‌های ۲۰۰۱ میلادی مطرح نیست بل به گفته او طالبان باید با دیگر مردم افغانستان در آینده این کشور نقش داشته باشند.

از سوی دیگر آقای عبدالله هشدار می‌دهد که خروج پیش از وقت نیروهای امریکایی از افغانستان سبب ایجاد خلای قدرت در این کشور خواهد شد اما می‌گوید که طالبان از خروج نظامیان امریکایی سود نخواهند برد.

آقای عبدالله که روز شنبه از یک سفر چهار روزه به هند، به کشور برگشت، در این گفتگو، افزود: «ما در باره امارت اسلامی صحبت نمی‌کنیم که طالبان در گذشته داشتند. ما در باره وضعیتی صحبت می‌کنیم که طالبان باید با بقیه مردم افغانستان نقشی داشته باشند، در حالی که اختلاف نظرهای بسیاری وجود خواهند داشت، در عین حال پذیرفتن یکدیگر و پذیرفتن این واقعیت اساسی است که جنگ راه حل نیست.»

ازسوی دیگر هرچند رییس جمهور ترامپ تأکید کرده است که تا کمتر از سه ماه دیگر تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان باید بیرون شوند اما عبدالله عبدالله می‌گوید که طالبان از خروج نظامیان امریکایی سود نخواهند برد.

آقای عبدالله گفت: «پیش از ایجاد  پیشرفت  در روند  صلح و مذاکرات، اگر یک عقب نشینی زودهنگام انجام شود، شکی نیست که این خلا  را ایجاد خواهد کرد و این تاثیری بر اوضاع امنیتی خواهد داشت. اما این بدان معنی نخواهد بود که یک طرف بر طرف دیگر، پیروز شده است. امیدوارم هر دو طرف یعنی طرفی که من به عنوان رئیس شورا درآن استم و طالبان، بفهمند که هیچ راه ازطریق جنگ وجود ندارد.»

پیش از این جامعه جهانی به افغانستان تعهد سپرده است که افغانستان بار دیگر به لانه امن برای هراس افگنان مبدل نخواهد شد و دست آوردهای نزدیک به دو دهه گذشته حفظ خواهند شد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق