خبرهای مرتبط

جمع

اتحادیۀ اروپا: گزینۀ به رسمیت شناختن طالبان روی دست نیست

نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا در امور افغانستان گفت کشورهای اروپایی گزینۀ به رسمیت شناختن حکومت حاکمه در افغانستان را روی میز ندارند.

نشست دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی دربارۀ افغانستان

نمایندۀ ویژۀ روسیه در امور افغانستان اعلام کرد که دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی دربارۀ اوضاع افغانستان در مسکو گفت‌وگو خواهند کرد.

وضع تحریم‌های جدید ایالات متحده بر سران امارت اسلامی

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ آمریکا تحریم‌های جدید را بر...

گزارش: اشرف غنی در ازای 110 میلیون دالر، کابل را ترک کرد

شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا در یک گزارش تحقیقی افشا کرده...

عبدالله: طالبان باید مانند سایر مردم در آینده این کشور نقش داشته باشند

آقای عبدالله می‌گوید که در روند صلح با طالبان چگونگی برگشت امارت اسلامی پیش از سال های ۲۰۰۱ میلادی مطرح نیست.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، در یک گفتگو با خبرگزاری “ای ان آی” هند می‌گوید که برگشت طالبان همانند سال‌های پیش از ۲۰۰۱ میلادی در روند صلح مطرح نیست.

آقای عبدالله می‌گوید که در روند صلح با طالبان چگونگی برگشت امارت اسلامی پیش از سال‌های ۲۰۰۱ میلادی مطرح نیست بل به گفته او طالبان باید با دیگر مردم افغانستان در آینده این کشور نقش داشته باشند.

از سوی دیگر آقای عبدالله هشدار می‌دهد که خروج پیش از وقت نیروهای امریکایی از افغانستان سبب ایجاد خلای قدرت در این کشور خواهد شد اما می‌گوید که طالبان از خروج نظامیان امریکایی سود نخواهند برد.

آقای عبدالله که روز شنبه از یک سفر چهار روزه به هند، به کشور برگشت، در این گفتگو، افزود: «ما در باره امارت اسلامی صحبت نمی‌کنیم که طالبان در گذشته داشتند. ما در باره وضعیتی صحبت می‌کنیم که طالبان باید با بقیه مردم افغانستان نقشی داشته باشند، در حالی که اختلاف نظرهای بسیاری وجود خواهند داشت، در عین حال پذیرفتن یکدیگر و پذیرفتن این واقعیت اساسی است که جنگ راه حل نیست.»

ازسوی دیگر هرچند رییس جمهور ترامپ تأکید کرده است که تا کمتر از سه ماه دیگر تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان باید بیرون شوند اما عبدالله عبدالله می‌گوید که طالبان از خروج نظامیان امریکایی سود نخواهند برد.

آقای عبدالله گفت: «پیش از ایجاد  پیشرفت  در روند  صلح و مذاکرات، اگر یک عقب نشینی زودهنگام انجام شود، شکی نیست که این خلا  را ایجاد خواهد کرد و این تاثیری بر اوضاع امنیتی خواهد داشت. اما این بدان معنی نخواهد بود که یک طرف بر طرف دیگر، پیروز شده است. امیدوارم هر دو طرف یعنی طرفی که من به عنوان رئیس شورا درآن استم و طالبان، بفهمند که هیچ راه ازطریق جنگ وجود ندارد.»

پیش از این جامعه جهانی به افغانستان تعهد سپرده است که افغانستان بار دیگر به لانه امن برای هراس افگنان مبدل نخواهد شد و دست آوردهای نزدیک به دو دهه گذشته حفظ خواهند شد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق