خبرهای مرتبط

جمع

پیروزی 5 بر 3 تیم ملی فوتسال افغانستان مقابل چین تایپه

تیم ملی فوتسال افغانستان در دومین دیدار دوستانه‌اش در...

افغانستان کې نیول شوي کسانو سره دي قانوني او طبي مرستي وشي

په افغانستان کې د ملګرو ملتونو ماموریت د جمعې...

استاد بازنشستۀ دانشگاه کابل که رو به کهنه‌فروشی آورده است

عبدالقیوم خواجه‌زاده در کنار تدریس در دانشگاه، چند سال...

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

در یک هفته گذشته 150 دانش‌آموز در هرات به کرونا مبتلا شده‌اند

مقام‌های ریاست صحت عامه هرات می‌گویند که در یک هفتۀ گذشته بیش از ۱۵۰ دانش آموز و آموزگار در این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

به گفتۀ رییس صحت عامه هرات بیش از چهل درصد آزمایش کرونای دانش آموزان مشکوک به ویروس کرونا در این ولایت مثبت است.

در همین حال به علت نبود جای در مکتب‌های هرات، از ۳۵ تا ۶۰ دانش آموز در یک صنف مصروف درس خواندن استند.

به نقل از طلوع نیوز، شماری از دانش آموزان در هرات نگران شیوع ویروس کرونا در صنف‌های‌شان استند و از دولت می‌خواهند که تدابیر بیشتری را از بهر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در مکتب‌ها روی دست بگیرد.

عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامه هرات در این باره گفت: «در هفت روز گذشته ما ۳۸۶ سپمل از مکاتب هرات جمع کردیم که اکثراً شاگردایه و یک تعداد هم معلم‌ها است، متاسفانه ۱۵۶ واقعه مثبت در او پیدا کردیم.»

الهام، یک دانش آموز در این باره گفت: «نگرانی زیاد وجود داره در تمام صنف‌ها، توجه خاصی دولت در ای راستا باید داشته باشه، بری مکاتب بری وزارت معارف تا که تمام شاگردا مصئون بمانند از ویروس کرونا.»

 مسئولین می‌گویند که به علت کمبود صنف‌های درسی ده‌ها دانش آموز ناگزیر استند در کنارهم در یک صنف درس بخوانند.

رعایت‌نشدن فاصله‌های فزیکی در میان دانش آموزان در مکتب‌های هرات نگرانی از شیوع بیشتر ویروس کرونا را در میان این دانش آموزان بر انگیخته است.

لطفه همدرد، آمر لیسه گوهرشاد بیگم گفت: «تعمیر مکتب ما کمه، بازهم مکتب ما سه شفت است، ازی بیشتر اگه کمتر کنیم، باز دگه جا نداریم، اگه تعداد شاگردا کم شوه و تعمیر هم نداریم.»

بربنیاد آمارهای ریاست صحت عامه ولایت هرات در یک هفته گذشته بیش از ۳۰۰ رویداد تازه مثبت ویروس کرونا در این ولایت ثبت شده‌اند که بیشتر بیماران تازه کووید نزده دانش آموزان و آموزگاران استند.

 نگرانی جدی وجود دارد که شیوع ویروس کرونا در میان دانش آموزان در مکتب‌ها باعث انتقال ویروس کرونا به خانواده‌ها خواهد شد.

وزارت صحت‌عامه روز دوشنبه از ثبت ۹۶ رویداد تازۀ مثبت ویروس کرونا در یک شبانه روز در کشور خبر داد. بر اساس آمارهای این وزارت، این ۹۶ رویداد، از ۴۷۵ نمونۀ مشکوک، مثبت تشخیص شده‌اند. وزارت صحت‌عامه می‌گوید که در ۲۴ ساعت شبانه‌روز دوشنبه چهار بیمار کووید نزده جانش را از دست داده‌است.

آمارهای وزارت صحت نشان می‌دهند که ۱۱۴۴۳۲ نمونۀ مشکوک کرونا تاکنون مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و هم‌اکنون ۵۲۰۸ رویداد فعال کرونا در کشور وجود دارند.

این آمارها نشان می‌دهند که ۳۹هزار ۷۹۹ تن به بیماری کووید نزده در افغانستان مبتلا شده‌اند که از این میان یک هزار و ۴۷۷ تن جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

رویدادهای تازۀ کرونا، در ولایت‌های کابل (۱)، هرات (۶۱)، پکتیا (۱)، بامیان (۴)، بغلان (۳)، دایکندی (۱۱)، بادغیس (۳)، پروان (۱۱)، و زابل (۱) ثبت شده‌اند.

وزارت صحت می‌گوید که در ۲۴ ساعت شبانه‌روز دوشنبه ۵۰ بیمار کووید نزده بهبود یافته‌اند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق