خبرهای مرتبط

جمع

عبدالله عبدالله: مردم آرزو دارند مذاکرات پیشرفت سریع داشته باشد

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید که با آغاز گفت‌وگوهای صلح خشونت در این کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش یافته است.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید مردم به نتایج گفت‌وگوهای صلح امیدوارند، اما افزایش خشونت آن‌ها را نگران کرده است.

به نقل از آزادی، آقای عبدالله روز دوشنبه در مراسم افتتاح یک نهاد خیریه موسوم به “زمزم” در کابل گفت که مردم از وضعیت جاری خسته شده‌اند و لازم است جنگ متوقف شود.

آقای عبدالله افزود: “گام‌های نخستی که برداشته شده است، ابتدایی آن بسیارمهم و تاریخی است، اما تمام مردم افغانستان آرزوی پیشرفت سریع را دارند، اما در شرایط کنونی نه تنها که خشونت‌ها کاهش نیافته است، بلکه بیشتر هم شده و برای مردم سوال‌های را ایجاد کرده است.”

آقای عبدالله با اشاره به تصمیم اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا مبنی بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا عید کریسمس، گفت: “هر کشوری اختیار دارد که در باره نیروهای خود تصمیم بگیرد.”

آقای عبدالله تأکید کرد که به‌عنوان یک مسئول به همه مردم اطمینان می‌دهد که جامعه بین‌المللی افغانستان را تنها نمی‌گذارد.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان افزود که نهادهای حمایت‌کننده بین‌المللی همه صلح به رهبری افغان‌ها، تأمین حقوق زنان، اجرای پروژه‌های توسعه‌یی و فراهم‌شدن زمینه زندگی مرفه همکار حکومت افغانستان هستند.

پیش از این صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته بود که جامعه بین‌المللی روابط قوی خود را با افغانستان حفظ می‌کند.

آقای صدیقی روز دوشنبه در یک نشست خبری در مورد افزایش خشونت در گفت‌وگوهای صلح گفت که طالبان باید ازجنگ دست بکشند و بدانند که از راه جنگ کامیاب نمی‌شوند.

عبدالله عبدالله در حالی به افزایش خشونت‌ها اشاره می‌کند که طالبان حملات خود را در ولایت هلمند شدت بخشیده‌اند.

طالبان تا هنوز در باره این اظهارات تازه عبدالله عبدالله به رسانه‌ها چیزی نگفته‌اند.

اما پیش از این ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه گفته بود که نیروهای دولتی مسئول افزایش خشونت هستند- ادعایی که مقام‌های دولتی آن را رد کرده‌اند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق