خبرهای مرتبط

جمع

هیئت‌های افغانستان و طالبان پس از بن بست مذاکرات صلح دیدارها را بار دیگر آغاز کردند

هیئت‌های تماس تیم مذاکرات طالبان و دولت افغانستان تایید کردند که شب گذشته (دوشنبه ۲۱ میزان) با هم دیدار و نشست داشتند.

تیم مذاکراتی صلح دولت افغانستان در توییترش نگاشته است که “نشست گروه‌های تماس هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان و جانب مقابل برگزار گردید. در این جلسه روی موارد اختلافی بحث‌های جدی صورت گفت و توافق شد تا برای حل آن، جلسات ادامه یابد.”

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در توئیتر خود برگزار شدن این نشست را تایید کرده است.

او نیز گفته که قرار شد برای حل مسایل اختلافی نشست‌ها ادامه یابد.

محمد رسول طالب، از اعضای هیئت مذاکره کننده دولت در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفت که کار روی مکانیزم پیشنهاد شده از سوی آمریکا، قطر و برخی کشورهای دیگر جریان دارد تا مشکل پیش آمده حل شده و مذاکرات سرعت بگیرد.

به گفته او، نمایندگان این کشورها در روزهای گذشته دیدارهایی با هیات‌های دولت و طالبان داشته است.

دو تیم مذاکراتی تقریبا در دو هفته گذشته هیچ نشست رسمی با هم نداشتند.

مقام‌های افغان گفته بودند که مذاکرات در دوحه به دلیل “اصرار بی‌جای طالبان برخواست‌های‌شان” به بن بست کشیده شده است.

با گذشت حدود یک ماه از آغاز مذاکرات طرفین در دوحه، هنوز هیئت‌های مذاکره کننده نتوانستند روی طرزالعمل مذاکرات به توافق برسند. پیش از این گفته شده که طالبان اصرار دارند که تنها فقه حنفی و موافقتنامه طالبان و آمریکا در این روند مبنای حل اختلافات باشد اما دولت در مقابل بر در نظر گرفتن فقه جعفری و اعلامیه مشترک آمریکا و دولت نیز اصرار دارد.

بعدتر گفته شد که هیات دولت راه‌های بدیلی را پیشنهاد کرده اما طالبان همچنان بر خواست خود تاکید دارد.

اما ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان، دولت افغانستان را متهم به اخلال در روند صلح می‌کند و می‌گوید که دولت علاقمند ادامه جنگ است نه صلح.

افغانستان، مذاکرات صلح، نشست تماس هیات‌ها، طالبان، دولت افغانستان، زلمی خلیلزاد

به دنبال ادامه اختلافات هیات‌های طالبان و دولت افغانستان و حل نشدن این موضوع، حدود ده روز پیش، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان به دوحه سفر کرد.

او در این سفر با هر دو طرف دیدارهایی داشته است. جزئیات این دیدارها منتشر نشده است. اما گفته شده او در تلاش پادرمیانی برای حل اختلاف به میان آمده میان طرفین است.

شورای عالی مصالحه افغانستان نیز اظهار امیدواری کرده که آقای خلیلزاد بتواند در این سفر مشکل پیش آمده میان دو تیم را حل سازد.

چند روز پیشتر نیز محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با هیئتی بلندپایه به دوحه سفر کرد و با آقای خلیلزاد دیدار داشت.

آقای خلیلزاد در توئیتر خود نوشت که در دیدارش با رئیس جمهوری افغانستان، گفته که افغان‌ها نباید اجازه دهند که این فرصت صلح از دست برود.

او افزود که در این دیدار بر کاهش خشونت‌ها تاکید کرده زیرا سبب خواهد شد، اعتماد بیشتر، حمایت از صلح گسترده و تیم‌های مذاکره کننده سریعتر پیشرفت کنند.

مراسم افتتاحیه مذاکرات صلح میان افغانستان و طالبان به تاریخ ۲۷ سنبله در دوحه قطر برگزار شد. هیئتی از مقام‌های دولت افغانستان و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در این نششت اشتراک داشتند.

افغانستان، مذاکرات صلح، نشست تماس هیات‌ها، طالبان، دولت افغانستان
توضیح تصویر،حدود یک ماه از نشست افتتاحیه صلح افغانستان می‌گذرد

پس از آغاز این روند، موجی از خشونت‌ها در افغانستان آغاز شد. طرفین پس از آغاز مذاکرات صلح یکدیگر را به افزایش خشونت‌ها متهم کرده است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق