خبرهای مرتبط

جمع

شکایت از تعیینات افراد غیر حرفه‌ای در ادارات دولتی

شماری از کارمندان ادارات دولتی می‌گویند که گماشتن افراد...

گزراش: مردم افغانستان از خدمات صحی باکیفیت محروم‌اند

سازمان داکتران بدون مرز (MSF) می گوید که افغان‌ها...

حامد کرزی به آلمان سفر کرد

منابع به روزنامۀ دنیا می‌گویند که حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان روز گذشته (یکشنبه، 16 دلو) به کشور آلمان سفر کرد.

احیای زنده‌گی با چند روش ساده!

اصلی وجود دارد به نام: «کمتر، بیشتر است.» با...

تام وست: سیاست‌های طالبان ارسال کمک‌ها را به افغانستان تهدید می‌کند

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان...

خلیل‌زاد: افزایش حملات روند صلح را با خطر مواجه کرده است

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه دولت امریکا برای صلح افغانستان گفته است افزایش حملات روند صلح را در افغانستان با خطر روبه‌رو کرده است.

آقای خلیل‌زاد در توییتر خود نوشته که او و اسکات میلر، فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان چندین بار با طالبان ملاقات کرده‌اند تا به گفتۀ وی “اقدامات را دوباره-مرتب” سازند.

آقای خلیل‌زاد نوشته است که در این دیدارها موافقت شد که طرف‌های درگیر مفاد موافقتنامه امریکا و گروه طالبان که در برگیرنده کاهش عملیات‌ها از دو طرف خواهد بود، را جداً اعمال کنند.

آقای خلیل‌زاد نوشته است: “شمار زیادی از افغان‌ها جان‌ خود را از دست می‌دهند، با تجدید تعهد به مفاد موافقت‌نامه، شمار قربانیان هم کاهش چشمگیر خواهد یافت.”

او همچنین گفته است که افزایش بی‌رویه خشونت‌ها باعث نگرانی شدید مردم افغانستان و حامیان منطقه‌یی و بین‌المللی شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ این در حالی است که مذاکرات صلح میان نمایندگان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان از یک ماه بدین سو در دوحه قطر آغاز شده است اما دو طرف تاهنوز نتوانسته‌اند که روی آجندای گفتگوها به توافق برسند.

همزمان با آغاز مذاکرات صلح، طالبان مسلح حملات‌شان را در نقاط مختلف افغانستان افزایش داده‌اند.

گفتنی است که از یک هفته بدین سو روز به این سو درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح در شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های ناوه، نادعلی و نهرسراج این ولایت ادامه دارد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته که در سه روز جنگ هلمند، حدود 35 هزار نفر از مناطق جنگی آواره و به شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند پناه آورده‌اند.

یوناما همچنان با اشاره به بی‌جا‌شدن هزاران غیرنظامی در نتیجه جنگ در ولایت هلمند، بر توقف فوری خشونت‌ها در افغانستان تأکید کرده است.

در همین حال اسدالله خالد وزیر دفاع ملی کشور اطمینان داده که وضعیت امنیتی در  ولایت هلمند به‌زودی به حالت عادی برخواهد گشت.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق