خبرهای مرتبط

جمع

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

توماس وست بعد از گفت‌و‌گو با مقامات هندی به امارت می‌رود

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان، فردا (دوشنبه،...

وزارت خارجۀ پاکستان قصد خروج کارمندانش را از سفارتش در کابل ندارد

پس از حملۀ روز جمعه بر سفارت پاکستان، اسلام‌آباد در نظر ندارد که کارمندانش را از سفارت این کشور در کابل بیرون بکشد.

عبدالله: طالبان نباید در فکر تحمیل‌ نظام امارت باشند

«تصور تغلب همان محاسبۀ غلطی است که سال‌ها باعث ادامه جنگ شده»

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان می‌گوید که در هیچ وضعیتی “نظام امارت طالبان” قابل قبول برای مردم این کشور نیست و آنان نباید به دنبال تحمیل ‌آن باشند.

به نقل از صدای امریکا، آقای عبدالله که روز جمعه ۱۶ اکتوبر (۲۵ میزان) در دومین سالیاد ترور جنرال عبدالرازق اچکزی، فرمانده پیشین پولیس قندهار سخنرانی می‌کرد، گفت هرگونۀ محاسبۀ تحمیل‌کردن نظام امارت اسلامی از سوی طالبان پس از بیرون‌شدن نیروهای خارجی از افغانستان به معنای ادامۀ جنگ در این کشور است.

او افزود: “اگر محاسبه این باشد که آن‌ها (نیروهای امریکایی و قوای بین‌المللی) از افغانستان بیرون می‌شوند و بعد دوباره نظام امارت طالبان تحمیل می‌شود بر مردم افغانستان، این در هیچ حالت و در هیچ وضعیتی، قابل قبول برای مردم افغانستان نیست.”

آقای عبدالله همچنان از سطح بلند خشونت‌ها توسط طالبان در بخش‌های این کشور و به ویژه حملات اخیر این گروه در هلمند انتقاد کرد و گفت که نباید این گروه به هدف دست بالا داشتن در مذاکرات، “کشتار و خون‌ریزی‌ها” را در این کشور شدت دهند.

رییس شورای مصالحۀ ملی افغانستان همچنان گفت: “اگر طالبان فکر کنند که با جنگ و با گرفتن یک ولسوالی و حمله بر یک ولایت، در مذاکرات دست بالا پیدا می‌کنند این همان محاسبۀ غلطی است که در طول سال‌ها باعث ادامه جنگ شده … و این راه رفتن به صلح نیست.”

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان از کشورهای تسهیل‌کنندۀ صلح افغانستان که حملات اخیر طالبان را محکوم کرده‌اند، قدرانی کرد. این در حالی است که یوناما، سفارت‌های امریکا و بریتانیا در کابل، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان و نمایندۀ ویژه اتحادیۀ اروپا برای این کشور از افزایش خشونت‌ها در این کشور ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که ادامه این وضعیت روند گفتگوهای جاری در قطر را متاثر خواهد ساخت.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق