خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

ظریف در دیدار با عبدالله پشتبانی کشورش را از روند مذاکرات صلح افغانستان اعلام کرد

عبدالله عبدالله، برای آن‌چه که شورای عالی مصالحۀ ملی ایجاد اجماع منطقه‌یی برای صلح افغانستان می‌گوید، اخیرأ سلسله‌ سفرهایش را به کشورهای منطقه آغاز کرده‌است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی که پیش از چاشت روز یک‌شنبه به تهران رفت، با جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران دیدار کرد.

دفتر رسانه‌های شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که در این دیدار، آقای ظریف پشتیبانی کشورش را از روند مذاکرات صلح افغانستان به رهبری و مالکیت افغان‌ها اعلام کرد.

در خبرنامۀ دفتر آقای عبدالله آمده‌است: «آقای ظریف با حمایت از تلاش‌های صلح در افغانستان به رییس شورای عالی مصالحۀ ملی گفت که جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند و ما موفقیت شما را در امر صلح موفقیت خود می‌دانیم و از تلاش‌های شما برای دست‌یافتن به صلح دایمی در افغانستان به صورت همه‌جانبه حمایت می‌کنیم. آقای ظریف همچنان حمایت کشورش را از تلاش‌های منطقه‌ای برای دست‌یافتن به اجماع برای حمایت از صلح ابراز داشت.»

مجیب رحیمی، مسئول رسانه‌های شورای عالی مصالحۀ ملی گفت: «روی مذاکرات دوحه در این نشست بحث صورت گرفت. آخرین تحولات و پیشرفت‌ها در روند صلح مورد بحث قرار گرفت… طرف جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی‌اش را از صلح افغانستان اعلام کردند.»

در همین حال آقای عبدالله نقش ایران را در مذاکرات صلح افغانستان مهم می‌داند و از این کشور می‌خواهد که به پشتیبانی‌اش از روند صلح افغانستان دوام بدهد: «هر کشور به اندازۀ خود و در حد خود روی صلح افغانستان تأثیر دارد و از دوام جنگ در افغانستان، همه متأثر استند.»

زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان روز گذشته گفت که ایران در ظاهر خودرا پشتیبان صلح در افغانستان نشان می‌دهد، اما در حقیقت می‌خواهد جنگ افغانستان ادامه پیدا کند: «وزارت خارجه ایران چیزهای مثبتی می‌گوید و اندیشه‌ها و بیانیه‌هایی می‌دهد که می‌توانند حامی روند صلح تفسیر شوند؛ اما یک ایران دیگر است که می‌خواهد امریکا در اینجا گیر بیفتد، جنگی غیرقابل پیروزی اما پرهزینۀ برای امریکا، می‌خواهند افغانستان را همچون یک فشار در برابر امریکا کار بگیرند و به روند صلح افغانستان کمکی نمی‌کنند.»

بیش از یک ماه است که هیئت‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه سرگرم رأ‌ی‌زنی‌ها دربارۀ آغاز رسمی مذاکرات صلح استند؛ اما تاکنون طرف‌ها موفق نشده‌اند که روی طرزالعمل این مذاکرات به توافق برسند.

عبدالله عبدالله، برای آن‌چه که شورای عالی مصالحۀ ملی ایجاد اجماع منطقه‌یی برای صلح افغانستان می‌گوید، اخیرأ سلسله‌ سفرهایش را به کشورهای منطقه آغاز کرده‌است.

او پیش از سفر به ایران، به هند و پاکستان سفر کرد و با مقام‌های این کشورها دربارۀ صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

ایران بارها روند کنونی صلح امریکا به‌ویژه نقش واشنگتن را در آن انتقاد کرده‌است. اما، واشنگتن گفته‌است که تهران می‌خواهد امریکا در یک جنگ غیرقابل پیروزی در افغانستان سرگرم بماند و نمی‌خواهد مذاکرات صلح افغانستان به نتیجه برسد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق