خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

نهادهای جامعه مدنی: آتش بس فوری و دایمی از اولویت‌های رسیدن به صلح است

نهادهای جامعه مدنی، در پیوند به افزایش ناامنی‌ها در جریان گفت‌وگوهای صلح میان افغان‌ها، ابراز نگرانی کرده و از جامعه جهانی می‌خواهند که در رابطه به خشونت‌ها سکوت اختیار نکند.

نمايندگان دوازده نهاد مدنی، روز سه‌شنبه طى نشستى تحت شعار«آتش بس فوری و دایمی اولویت برای صلح و صدای مردم باید شنیده شود» در باغ زنانه شهر کابل گردهم آمده و گفتند که افزايش ناامنى‌ها، همه مردم را نگران ساخته است.

روشن مشعل مسئول بخش دادخواهى شبکۀ زنان در اين نشست گفت که طى ٤٠ روز مذاکرات بين الافغانى در قطر، کشتار افراد ملکى افزايش يافت و هر روز جوانان در هردو طرف قربانى مى‌شوند؛ درحاليکه بايد آتش‌بس فورى اعلام مى‌شد.

وی همچنان افزود که جامعه جهانی، باید صدای مردم افغانستان را بشنوند و آنچنان که جامعه جهانی بعد از حادثۀ ۱۱سپتامبر به افغانستان آمد و در جنگ در اين کشور داخل شد، باید در پروسۀ صلح نقش خود را ایفا کرده و نباید در برابر خشونت‌ها خاموشی اختیار کنند.

نعیم ایوب‌زاده، رئیس اجرائیوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تيفا) نیز درین نشست خبری گفت که طالبان، ارادۀ عادلانه و صادقانه برای صلح ندارند و جامعۀ جهانی در قضاياى خشونت در افغانستان تماشا‌چی بوده و دراین زمینه سهل‌انگاری می‌کند.

 در اعلامیه که از سوى اين نهادها منتشر شد، آمده است: «کشتار افراد ملکی و بی‌گناه، در هیچ دین و مذهبی مشروعیت نداشته و ندارد، و هیچ توجیه برای دوام جنگ در افغانستان وجود ندارد. از سوی دیگر، تلاش‌های نمایندگان دو طرف اعم از دولت و طالبان، گویا به ارادۀ آوردن صلح و ختم جنگ افغانستان، در کشور قطر به سر می‌برند و مشغول گفت‌وگو هستند.»

منبع افزود: «بدبختانه هر روز جان صدها هموطن و برادران‌شان را با حملات انتحاری، انفجاری و تعرضی گرفته، زخمی و بی‌سرپناه می‌سازد و ادعاى تعهد به ختم جنگ و تأمین صلح را نیز دارند، این وضعیت نا هنجار برای مردم افغانستان به خصوص زنان دردآور و غیر قابل تحمل بوده و خواهان ختم آن می‌باشند.»

در ادامه نوشته شده است: «همین اکنون مردم بی‌دفاع افغانستان از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب سوگوار هستند و با هراس بی‌نهایت از افزایش جرایم جنایی، حملات مرگبار، دزدی‌های مسلحانه روزها را سپری می‌کنند. شایان ذکر است که این خشونت‌ها، بدبختی‌های فراوان را به ارمغان می‌آورد.»

در اعلامیه پخش شده، آمده است که بر اساس گزارش‌های هفته‌وار دفتر ملل متحد در افغانستان و گزارشات رسانه‌یی، به اثر جنگ بیشتر از ده هزار خانواده در یک هفته بیجا شده و هزاران نفر کشته می‌شوند؛ زنان، کودکان و افراد ملکی، بدون هیچ توجیه منطقی، بار این جنگ را به دوش می‌کشند. در آخر اعلامیه خاطرنشان شده است که اگر هر دو طرف مذاکره‌کننده، به آتش‌بس فوری و دایمی توافق نکنند، در آن صورت صدای مردم افغانستان که جمعی از چترهای بزرگ مردمی در ۳۴ ولایت افغانستان می‌باشد، پيشنهاد می‌کند که ادامه گفت‌وگوها در دوحه بی‌معنا بوده و هرچه زودتر باید پایان یابد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق