خبرهای مرتبط

جمع

دیدار خلیل‌زاد با ملابرادر؛ طالبان از عملیات شبانه شکایت کرد

دفتر گروه طالبان مسلح در قطر اعلام کرده که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح و جنرال اسکات میلر فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان با ملابرادر رییس این دفتر دیدار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ نعیم وردک سخنگوی دفتر طالبان در قطر شب گذشته (7 عقرب) در توییتر خود نوشته که ملابرادر رییس دفتر قطر با زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و جنرال اسکات میلر فرمانده عمومی نیروهای امریکایی در افغانستان دیدار کرده‌است.

او گفته که در این نشست پیرامون اهمیت توافقنامه امریکا- طالبان و تطبيق كامل آن، رهایی زندانیان باقی مانده طالبان و کشیدن اعضای طالبان از لیست سیاه گفتگو شده است.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد دیروز هنگام سفر به دوحه گفت که از افزایش خشونت طالبان ناامید شده است.

او در توییتر خود نوشت: “من با این ناامیدی به منطقه برگشته‌ام که باوجود تعهدات مبنی بر کاهش خشونت، این کار نشده‌است. دریچهٔ دستیابی به یک تفاهم سیاسی برای ابد باز نخواهد ماند.”

به گفته او، سختگیری و ردنمودن ترک دشمنی، تعامل با دیگر شهروندان، و توافق بر یک فرمول همکاری/رقابت سیاسی مبانی جنگ جاری‌اند. بناً خونریزی باید توقف یابد. افغان‌ها باید به جای ویرانی به سوی انکشاف، ثبات به جای هرج و مرج، بخشایش به عوض انتقامجوی، و مصلحت به عوض انعطاف ناپذیری گام بردارند.

طالبان در توافقنامه صلح با امریکا تعهد کرده بود که در روند گفتگو با دولت افغانستان خشونت‌ها را کاهش می‌دهند؛ اما هم اکنون جنگ به حد بی‌سابقه از سوی این گروه در کشور تشدید شده‌است. با آنکه مذاکرات صلح میان دولت و طالبان هفته‌ها است که در قطر جریان دارد؛ اما به دلیل عدم انعطاف پذیری طالبان، هیچگونه پیشرفتی ندارد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق