خبرهای مرتبط

جمع

ایران ترمځکي لاندي یوې هوايي اډې څخه پرده پورته کړه

داسي ښکاري چي ایران دي د خپل پوځي ځواک...

نشست فارمت مسکو وضعیت افغانستان را به چالش کشید

اشتراک‌کننده‌گان پنجمین نشست مشورتی «فارمت مسکو» بیشتر در مورد...

نزدیکان استاد مشعل: از سرنوشت او اطلاعی نداریم

با گذشت پنج روز از بازداشت اسماعیل مشعل، استاد...

میلر خواستار توضیح دربارۀ شکست در افغانستان شد

وزیر دفاع پیشین آمریکا خواستار پاسخگویی جنرال ارتش این...

مواد منفجر نشده در افغانستان همچنان قربانی می‌گیرد

معاون نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان اعلام کرد...

حمایت سازمان ملل از نقش زنان افغانستان در روند صلح

یونما (دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان) اعلام کرده است که این سازمان از نقش زنان افغانستان در روند صلح و ساختار سیاسی آیندۀ این کشور حمایت می‌کند.

یونما امروز (شنبه، دهم عقرب) به مناسبت بیستمین سال‌روز تصویب قطع‌نامۀ «۱۳۲۵» شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد زنان، صلح و امنیت، با نشر اعلامیه‌ای می‌گوید که سازمان ملل از نقش زنان افغانستان در روند صلح و آیندۀ سیاسی این کشور حمایت می‌کند.

در اعلامیۀ یونما آمده است که تقویت نقش زنان در روند صلح به شکل‌گیری زمینه‌های صلح پایدار و سرتاسری در افغانستان کمک خواهد کرد؛ از این رو، سازمان ملل از نقش زنان کشور در روند صلح و ساختار سیاسی آیندۀ افغانستان حمایت می‌کند.

یونما در این اعلامیه از شهروندان و حکومت افغانستان می‌خواهد که برای بهبود شرایط زندگی زنان و تقویت نقش آنان در حکومت‌داری تلاش کنند. این اعلامیه در بخش دیگری زنان و کودکان در افغانستان را قربانیان اصلی درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای امنیتی و طالبان تلقی می‌کند.

بر اساس اعلامیۀ یونما، در هفت ماه گذشته از میان هر ده فر ملکی که بر اثر درگیری‌های مسلحانه  در افغانستان جان باخته‌اند، چهار تن آنان را زنان و کودکان شکل می‌دهند.

یونما از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان می‌خواهد که به خشونت‌ها نقطۀ پایان بگذارند و برای پایان کشتار افراد ملکی به ویژه زنان و کودکان آتش‌بس سرتاسری اعلام کنند.

قابل یادآوری است که رأی‌زنی میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر از یک‌ونیم ماه به این‌سو ادامه دارد. دو طرف تاکنون موفق نشده‌اند تا کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح را نهایی بسازند. از میان ۲۱ عضو هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان، چهار تن آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق