خبرهای مرتبط

جمع

ایران ترمځکي لاندي یوې هوايي اډې څخه پرده پورته کړه

داسي ښکاري چي ایران دي د خپل پوځي ځواک...

نشست فارمت مسکو وضعیت افغانستان را به چالش کشید

اشتراک‌کننده‌گان پنجمین نشست مشورتی «فارمت مسکو» بیشتر در مورد...

نزدیکان استاد مشعل: از سرنوشت او اطلاعی نداریم

با گذشت پنج روز از بازداشت اسماعیل مشعل، استاد...

میلر خواستار توضیح دربارۀ شکست در افغانستان شد

وزیر دفاع پیشین آمریکا خواستار پاسخگویی جنرال ارتش این...

مواد منفجر نشده در افغانستان همچنان قربانی می‌گیرد

معاون نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان اعلام کرد...

وزارت داخله: طالبان در ۵۰ روز بیش از دوهزار حمله انجام داده‌اند

وزارت امور داخله می‌گوید که در ۵۰ روز اخیر، گروۀ طالبان بیش از دوهزار حمله را در بخش‌های مختلف کشور انجام داده‌اند و باعث کشته‌شدن ۲۶۱ غیرنظامی شده‌اند. طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله می‌گوید که در این حمله‌ها، در حدود ۶۰۰غیرنظامی زخمی شده‌اند.

به گفتۀ آقای آرین در این مدت در حمله‌هایی‌که از سوی نیروهای امنیتی در پاسخ به تحرکات طالبان انجام شدند، طالبان در حدود دوهزار تلفات داده‌اند. آرین اما دربارۀ تلفات نیروهای امنیتی در این مدت چیزی نگفته‌‎است: «نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در پاسخ به حملات تهاجمی طالبان بر این گروه تلفاتی را وارد کردند و در جریان این پنجاه روز بیش از دوهزار تن از اعضای این گروۀ تروریستی طالبان کشته و  زخمی شدند.»

ریاست جمهوری می‌گوید که حکومت بیش از شش‌هزار زندانی طالب را بخاطر تأمین صلح و کاهش خشونت‌ها از زندان رها کرد، اما طالبان برعکس تعهد شان خشونت‌ها را افزایش داده‌اند. دواخان مینه پال، معاون سخن‌‎گوی ریاست جمهوری بیان داشت: «متأسفانه به‌جای این‌که طالبان این جنگ نامشروع را در برابر مردم خود شان متوقف بسازند بلکه آن را افزایش نیز داده‌اند. حکومت بخاطر کاهش خشونت‌ها شش‌هزار و یک صد زندانی طالبان را رها کردند و آتش‌بس بکنند که طالبان این کار را نکردند.»

نظامیان پیشین، گسترش دامنۀ درگیری‌ها را در نزدیک به سی ولایت کشور بی‌پیشینه می‌دانند و سقوط برخی از پایگاه‌های نظامیان کشور را در روزهای اخیر بدست طالبان، ناتوانی نهادهای کشفی و استخباراتی و مدیران جنگ می‌گویند.

عتیق الله امرخیل، نظامی پیشین اظهار داشت: «ضعف در استخبارات است هم در استخبارات عمومی و هم در استخبارات قوت‌ها و چیزی دیگر، ضعف در قوماندانی‌های قوت‌هاست.»

 میرزا محمد یارمند، معین پیشین وزارت امور داخله نیز به طلوع نیوز افزوده: «حالت دفاعی را گرفتیم و آن‌ها دلیرشدند. باید ما به حالت تعرضی بگذریم و از حالت دفاعی باید بیرون شویم.»

اما، طالبان تلفات غیرنظامیان را در حمله‌های شان رد می‌کنند و می‌گویند که جنگ آنان در برابر حمله‌های نیروهای دولتی بوده‌است. ذبیح الله مجاهد، یکی از سخن‌گویان این گروه می‌گوید که رهایی زندانیان طالبان بربنیاد توافق این گروه با امریکا است و هیچ شرط دیگری در میان نبوده‌است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق