خبرهای مرتبط

جمع

سرمنشی ناتو: مذاکرات یگانه راه حل صلح‌آمیز برای منازعه افغانستان است

«هزاران سرباز ما به آموزش نیروهای افغان ادامه می‌دهند»

سرمنشی ناتو می‌گوید که هزاران سرباز آن‌ها هنوزهم به آموزش نیروهای دفاعی ملی در افغانستان ادامه می‌دهند و جامعۀ جهانی، کمک‌های آیندۀ خود را به عملی‌کردن قانون، حقوق بشر و دموکراسی مشروط کرده است.

جینز استولتنبرگ سرمنشی ناتو، این سخنان را در یک مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک اظهار داشت.

وی گفت که برای حل منازعۀ افغانستان، یگانه راه صلح‌آمیز و سیاسی، مذاکرات است.

به گفتۀ موصوف، برای این هدف مذاکرات بین‌الافغانی در قطر به راه انداخته شده است، که از طرف ناتو پشتیبانی کامل از آن صورت مي‌گيرد.

سرمنشی ناتو گفت که این چنین گفتگوها حساس است؛ اما باز هم برای حل منازعه یک چانس خوب است که باید از آن استفاده شود.

استولتنبرگ افزود که مذاکرات صلح، مشکلات و موانعی دارد و افغانستان نیز از این مشکلات خالی نیست؛ زیرا همه طرف‌های مذاکره باید متعهد باشند؛ تا آن را به نتیجۀ مثبت برسانند.

وی گفت که طالبان به تعهدات خود در توافقنامه با امریکا، برای کاهش خشونت عمل کنند، و همچنین با گروه‌های تروریستی بین‌المللی و القاعده نیز قطع روابط کنند.

به گفتۀ وی، افغانستان باید دوباره به مرکز ​​تروریستان مبدل نشود و از این کشور، به کشورهای متحدین حملات صورت نگیرد.

سرمنشی ناتو، در اشاره به حمله بر پوهنتون کابل گفت که تروریست‌ها هیچ دين و مذهبی نمی‌شناسند و بر همه حمله می‌کنند؛ بنابراین همۀ ما باید بطور مشترک در مقابل داعش مبارزه کنیم.

موصوف افزود که بر اساس توافق امریكا و طالبان، ناتو تعداد نیروهای خود را در افغانستان كاهش داده است؛ اما در عین حال به حمایت و کمک به نیروهای ملی امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد.

استولتنبرگ گفت که آنها تا سال ٢٠٢٤ میلادی، بر حمایت مالی از نیروهای افغانستان نیز تعهد سپرده‌اند.

وی از نیرهای امنیتی ملی افغان ستایش کرد، که اکنون بسیار مسلکی و مجهز شده و نسبت به سال‌های گذشته قویتر شده‌اند.

سرمنشی ناتو گفت که نیروهای ملی افغانستان، سمبل وحدت ملی کشورند، از حملات طالبان جلوگیری و از شهرهای بزرگ دفاع می‌کنند.

استولتنبرگ، از توانایی های نیروی هوایی و نیروهای خاص افغانستان ستایش کرد که در شکست تروریستان، نقش اساسی را داشته‌اند.

وی افزود که هزاران سرباز ناتو، هنوزهم در افغانستان هستند و به آموزش، مشوره و همکاری با نیروهای دفاعى ملی افغانستان ادامه می‌دهند.

سرمنشی ناتو گفت: “ثبات دوامدار افغانستان، ربط به نیروهای ملی دفاعی این کشور دارد و ناتو به حمایت آنها ادامه خواهد داد.”

وی از طالبان خواست که خشونت دوامدار روند جارى صلح را به چالش می‌کشد و این کار خلاف ارادۀ مردم افغانستان و آرزوهای جامعۀ جهانی است.

سرمنشی ناتو، از تلاش‌های دولت افغانستان برای ایجاد اجماع منطقوی و جهانی در مورد روند صلح استقبال کرده و از آن پشتیبانی کرد.

به گفتۀ وی، افغانستان صلح آمیز برای ثبات و پیشرفت اقتصادی کشورهای منطقه و همسایه نیز مهم است و این به نفع همه است.

استولتنبرگ، در پاسخ به یک سوال گفت که همه کشورهای عضو سازمان، موافق بر این است که حضور نیروهای آنها در افغانستان مشروط است؛ به اساس توافقنامۀ دوحه، ناتو تعداد سربازان خود را از ١٦ هزار به ١٢ هزار کاهش داده است.

اما موصوف علاوه کرد که تصمیم برای کاهش نیروهای باقیمانده در افغانستان، ارتباط به اوضاع در این کشور و موفقیت روند صلح خواهد داشت.

وی افزود: “همۀ ما با هم به افغانستان آمده‌ایم  و با هم خواهیم رفت.”

سرمنشی ناتو، در رابطه به دستاوردهای ١٩ساله، در جواب یک سوال گفت که در این مدت، در افغانستان بسیار تغییرات آمده است، اکنون افغانستان سابق نیست.

به گفتۀ وی، پیشرفت‌های زیادی در افغانستان به کمک جامعۀ جهانی به ویژه ناتو، اروپا، سازمان ملل، بانک جهانی و برخی کشورهای دیگر انجام شده است.

وی افزود که در بخش‌های آموزش، حقوق زنان، آزادی رسانه‌ها، ورزش و دیگر بخش‌ها دستاوردهای زیادی موجود است.

به بیان استولتنبرگ، افغان‌ها با بسیار مشکل، این دستاوردها را به دست آورده‌اند، حالا نمی‌خواهند که دوباره آن را از دست دهند.

سرمنشی ناتو گفت: “جامعۀ جهانی، پیشرفت‌های افغانستان را از نزدیک تعقیب می‌کند، و این بسیار دشوار خواهد بود که جامعۀ جهانی، در آینده بدون عملی‌کردن قانون، حقوق بشر و دموکراسی، به کمک‌های خود با افغانستان ادمه دهند.”

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق