خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

صلاح‌‎الدین ربانی: مذاکرات دوحه بدلیل نبود ارادۀ واقعی پیشرفت ندارد

«برخی‌ها در داخل نظام از جنگ در کشور سود می‌برند و خواهان تأمین صلح نیستند»

هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، نزدیک به دوماه می‌شود که در دوحه سرگرم رأی‌زنی‌ها برای آغاز رسمی مذاکرات صلح استد؛ اما تاکنون به توافقی نرسیده‌اند.

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست جمعیت اسلامی می‌گوید که مذاکرات صلح دوحه به‌علت نبود ارادۀ واقعی در داخل کشور، پیشرفت نداشته‌است.

آقای ربانی که روز جمعه در یک گردهمایی مردم کوهدامن سخن می‌زد، نبود سیاست‌گران با نفوذ را در ترکیب هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان با طالبان را از دیگر علت‌های بی‌نتیجه بودن مذاکرات صلح دانست.

صلاح‌‎الدین ربانی گفت که برخی‌ها در داخل نظام از جنگ در کشور سود می‌برند و خواهان تأمین صلح نیستند: «مشکل کنونی، نبود ارادۀ صادقانه برای صلح است؛ زیرا برای برخی‌ها جنگ به هدف ویرانی و تباه‌سازی این کشور مأموریت و برای بعضی‌های دیگر منبع حفظ قدرت شده‌است.»

هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، نزدیک به دوماه می‌شود که در دوحه سرگرم رأی‌زنی‌ها برای آغاز رسمی مذاکرات صلح استد؛ اما تاکنون به توافقی نرسیده‌اند و حتا نتوانسته‌اند که روی کارشیوۀ آغاز مذاکرات توافق کنند.

آقای ربانی در بخش دیگر از سخنانش، حکومت را به انحصارگرایی متهم کرد و علت بیشترشدن ناامنی‌ها را در کشور به ناکامی مسئولان حکومتی ربط داد. او راه حل اوضاع نامساعد کشور را ایجاد تغییر در ساختار نظام می‌داند: «وظیفۀ اصلی حکومت چیست؟ شمع روشن‌کردن و به سوگ نشستن یا تأمین امنیت و پاسداری از جان و مال مردم؟»

احمد ضیا مسعود، معاون پیشین رییس‌جمهور نیز که در این گردهمایی شرکت کرده بود، مسئولان حکومت را به گسترش فساد، بی‌عدالتی و تبعیض متهم ساخت.

احمد ضیا مسعود رییس‌‎جمهمور غنی را به مداخله در کار نهادهای امنیتی نیز متهم کرد و گفت که غنی حتا در گماشتن فرماندۀ پولیس یک ولسوالی نیز مداخله می‌کند: «تقریباً یک نفر می‌خواهد که همه کارهای حکومت را انجام بدهد و حتا تعیین قومندانان امنیه در سطح ولسوالی‌های کشور را باید رییس‌جمهور انجام بدهد.»

اما ریاست جمهوری در این باره چیزی نمی‌گوید.

این گردهمایی که در آن شماری از باشند‌گان ولسوالی‌های کوهدامن و دیگر ولایت‌ها شرکت کرده بودند، برای پشتیبانی از صلاح‌الدین ربانی برگزار شده بود.

امان‌الله  گذر، رییس شورای مردم کوهدامن در این گردهمایی گفت: «به خودت (صلاح الدین ربانی) اطمینان می‌دهیم تا قطره‌ خونی که در جان این مردم است از فرد فرد تنظیم خود انشاالله دفاع کردیم و از خودت حمایت می‌کنیم.»

صلاح‌الدین ربانی در بخش دیگر از سخنانش از کسانی که از جمعیت اسلامی به رهبری او فاصله گرفته‌اند، خواست که بخاطر مدیریت بحران کشور باهم متحد شوند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق