خبرهای مرتبط

جمع

معاون صدر اعظم ازبیکستان: صلح در افغانستان کلید توسعه و همکاری‌های منطقه‌یی است

عبدالله عبدالله، ریئس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در خبرنام‌ای گفته است که با سردار اوکتامویچ امور زاکوف، معاون صدراعظم و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی جمهوری ازبیکستان دیدار کرده است.

در این دیدار زاکوف گفته است که «صلح و ثبات در افغانستان کلید توسعه، رشد اقتصادی و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای است.»

زاکوف بر علاوه اینکه حمایت همه‌جانبه‌ کشورش را از تلاش‌های صلح در افغانستان ابراز داشته، افزوده است که ازبیکستان آماده است در افغانستان در بخش‌های زیربنایی سرمایه‌گذاری کند و از اتصال منطقه‌ای به صورت همه‌جانبه حمایت کند.

به نقل از خبرنامه، معاون صدر اعظم ازبیکستان از افزایش تجارت و ترانزیت میان دو کشور، امتداد و ساخت خط آهن در افغانستان و افزایش همکاری‌های فرهنگی و آموزشی نام برد و از ظرفیت‌های خوب در سکتور خصوصی برای رشد و توسعه تجارت میان دو کشور یادآوری نموده و آمادگی کشورش را برای توسعه و تقویت این بخش ابراز داشت.

عبدالله عبدالله نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه برای دست‌یافتن به صلح در افغانستان اکنون یک فرصت استثنایی به وجود آمده اظهار داشته است که جمهوری اسلامی افغانستان از طالبان انتظار دارد تا خشونت و جنگ را کنار بگذارند و از صلح حمایت کنند.
قبل از این عبدالعزیز کامل‌اوف، وزیر خارجه‌ ازبیکستان نیز در دیدارش با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، با اعلام پشتیبانی کشورش از تلاش‌های صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، صلح و ثبات در افغانستان را به نفع صلح و ثبات و توسعه‌ اقتصادی در منطقه ‌دانسته بود.

عبدالله عبدالله و وزیر خارجه ازبیکستان

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق