خبرهای مرتبط

جمع

شکایت از تعیینات افراد غیر حرفه‌ای در ادارات دولتی

شماری از کارمندان ادارات دولتی می‌گویند که گماشتن افراد...

گزراش: مردم افغانستان از خدمات صحی باکیفیت محروم‌اند

سازمان داکتران بدون مرز (MSF) می گوید که افغان‌ها...

حامد کرزی به آلمان سفر کرد

منابع به روزنامۀ دنیا می‌گویند که حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان روز گذشته (یکشنبه، 16 دلو) به کشور آلمان سفر کرد.

احیای زنده‌گی با چند روش ساده!

اصلی وجود دارد به نام: «کمتر، بیشتر است.» با...

تام وست: سیاست‌های طالبان ارسال کمک‌ها را به افغانستان تهدید می‌کند

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان...

گردهمایی بزرگ جنبش حفاظت از پشتون‌ها در میران‌شاه

به گزارش رسانه‌ها، هزاران تن از هواداران جنبش حفاظت از پشتون‌ها از بخش‌های دیگر وزیرستان‌ها و خیرپختونخوا به میران شاه رفته‌اند و امروز (یک‌شنبه، 25 عقرب) گردهمایی بزرگی را راه‌اندازی کرده‌اند.

میران‌شاه، مرکز وزیرستان شمالی است.

به نقل از طلوع نیوز، افراسیاب ختک، سناتور پیشین پاکستان در پیامی در صفحۀ توییترش نگاشته‌است که جنبش حفاظت از پشتون‌ها با مخالفت با جنگ، گفته‌اند که جنگ بر “هر دو طرف خط دیورند، تحمیل می‌شود.”

همچنان خور بی‌بی، فعال حقوق بشر و هوادار جنبش حفاظت از پشتون‌ها نیز در صفحۀ توییترش نوشته‌است: “هزاران تن از پشتون‌ها در میرانشا در وزیرستان شمالی از بخش‌های مخلتف خیرپختونخوا” در برابر حرکت حکومت پاکستان در برابر پشتون‌ها، گرد آمده‌اند.

جنبش حفاظت از پشتون‌ها خواهان پیدا‌شدن افراد ناپدید شده از بخش‌های پشتون‌نشین پاکستان است، در این گردهمآیی از حکومت پاکستان خواستند که در این زمینه کار کند.

این جنبش به رهبری منظور پشتین، خواهان ماین روبی در بخش‌های پشتون‌نشین پاکستان و برابری اجتماعی مردمان این بخش‌ها با بخش‌های دیگر پاکستان است.

رسانه‌های پاکستانی معمولاً این گردهمایی بزرگ را پوشش نمی‌دهند.

پیش از این، شماری از اعضای جنبش حفاظت از پشتون‌ها از جهانیان خواسته‌اند که دربارۀ قتل‌های زنجیره‌یی پشتون‌های دوطرف خط فرضی دیوردند یک کمیسیون حقیقت‌یاب ایجاد شود.

این جنبش، در سال ۲۰۱۴ میلادی در خیبرپختونخوا ایجاد شد و هدف‌های آن، به‌دست آوردن حقوق پشتون‌ها، پایان دادن به ناآرامی‌ها در بخش‌های پشتون نشین پاکستان، پیدا شدن افراد ناپدید شده، گفته شده‌است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق