خبرهای مرتبط

جمع

شکایت از تعیینات افراد غیر حرفه‌ای در ادارات دولتی

شماری از کارمندان ادارات دولتی می‌گویند که گماشتن افراد...

گزراش: مردم افغانستان از خدمات صحی باکیفیت محروم‌اند

سازمان داکتران بدون مرز (MSF) می گوید که افغان‌ها...

حامد کرزی به آلمان سفر کرد

منابع به روزنامۀ دنیا می‌گویند که حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان روز گذشته (یکشنبه، 16 دلو) به کشور آلمان سفر کرد.

احیای زنده‌گی با چند روش ساده!

اصلی وجود دارد به نام: «کمتر، بیشتر است.» با...

تام وست: سیاست‌های طالبان ارسال کمک‌ها را به افغانستان تهدید می‌کند

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان...

30 هزار باشنده ولسوالی پاتو از چهار ماه به این‌سو در محاصره طالبان است

مسئولان محلی در ولایت دایکندی می‌گویند که جنگ‌جویان گروه طالبان از چهار ماه به این‌سو راه‌های مواصلاتی ولسوالی «پاتو»ی این ولایت را مسدود کرده‌اند.

سید طاهر اعتمادی، ولسوال پاتوی ولایت دایکندی به سلام‌وطندار می‌گوید که در پی درگیری‌های چهار ماه اخیر طالبان، راه‌های آمد و شد ۳۰ هزار باشندۀ این ولسوالی به بازارهای ولایت‌های ارزگان و کندهار مسدود شده است.

به گفتهٔ او، هفتاد درصد از باشندگان این ولسوالی مواد خوراکی و غیرخوراکی‌شان را از بازارهای ولایت ارزگان و کندهار به دست می‌آوردند که در پی درگیری و حضور فعال گروه طالبان، این امکان از باشند‌گان ولسوالی پاتو ربوده شد.

او افزود که در این چهار ماه باشندگان ولسوالی پاتو به دارو و مواد غذایی دست‌رسی نداشتند.

ماه‌های جوزا و سرطان امسال، بدترین ماه‌ها برای باشندگان ولسوالی پاتوی دایکندی بود. درگیری بین نیروهای امنیتی و طالبان در این ولسوالی یک ماه و ۲۶ روز به درازا کشید.

باشندگان ولسوالی پاتو می‌گویند که جنگ‌جویان گروه طالبان به‌ طور برنامه‌ریزی‌شده راه‌های مواصلاتی این ولسوالی را مسدود کرده‌اند.

به گفتۀ باشندگان ولسوالی پاتو، بهای دارو و مواد غذایی و غیرغذایی در این ولسوالی دو برابر شده و در مواردی دست‌نیافتنی است.

غیرت‌علی جواهری، عضو شورای ولایتی دایکندی می‌گوید که جنگ‌جویان گروه طالبان دو راه مهم این ولسوالی را که به ولایت‌های ارزگان و کندهار وصل می‌شود، مسدود کرده‌اند و به کسی اجازۀ رفت و آمد نمی‌دهند.

او می‌گوید که باشندگان محل بارها از طالبان درخواست بازگشایی این راه‌ها را کرده‌اند، اما نتیجه‌یی در پی نداشته است.

او افزود، در صورتی که راه‌های مواصلاتی ولسوالی پاتو در فصل سرما هم‌چنان مسدود بماند، فاجعۀ انسانی رخ خواهد داد.

دایکندی، در مرکز افغانستان از ولایت‌های امن به حساب می‌آید. ولسوالی کجران و پاتوی این ولایت به ‌دلیل هم‌مرزبودن با ولایت‌های کندهار و ارزگان ناامن است و طالبان چهار ماه می‌شود در این دو ولسوالی حضور و فعالیت گسترده دارند و راه‌های مواصلاتی آن را مسدود کرده‌اند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق