خبرهای مرتبط

جمع

شکایت از تعیینات افراد غیر حرفه‌ای در ادارات دولتی

شماری از کارمندان ادارات دولتی می‌گویند که گماشتن افراد...

گزراش: مردم افغانستان از خدمات صحی باکیفیت محروم‌اند

سازمان داکتران بدون مرز (MSF) می گوید که افغان‌ها...

حامد کرزی به آلمان سفر کرد

منابع به روزنامۀ دنیا می‌گویند که حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان روز گذشته (یکشنبه، 16 دلو) به کشور آلمان سفر کرد.

احیای زنده‌گی با چند روش ساده!

اصلی وجود دارد به نام: «کمتر، بیشتر است.» با...

تام وست: سیاست‌های طالبان ارسال کمک‌ها را به افغانستان تهدید می‌کند

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان...

اتحادیه اروپا و آسیای میانه بر آتش‌بس فوری در افغانستان تاکید کردند

اتحادیۀ اروپا و پنج کشور آسیای میانه با نشر اعلامیۀ مشترک تاکید کرده‌اند که برای پیشبرد روند گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح در افغانستان به آتش‌بس فوری و کامل نیاز است.

این اعلامیه پس از برگزاری شانزدهمین نشست اتحادیۀ اروپا و وزیران خارجۀ قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان، معاون اول وزیر امور خارجه جمهوری قرقیزستان روز سه‌شنبه صادر شد.

اعلامیه گفته است: “یک افغانستان صلح‌آمیز و مرفه و عاری از تروریزم برای توسعه تمام منطقه ضروری است. در این زمینه، شرکت‌کنندگان مجدداً بر تعهد مشترک خود برای تقویت همکاری برای پیشبرد روند صلح فراگیر‌، حقوق بشر جهانی همه مردم افغانستان و توسعه پایدار در افغانستان تأکید کردند”.

به نقل از صدای امریکا، این چندمین بار است که اتحادیۀ اروپا در کنار سایر کشورهای منطقه و جهان، آتش‌بس را کلید موفقیت پیشبرد مذاکرات بین‌الافغانی صلح خوانده و بر برقراری بی‌درنگ آن تاکید کرده است.

اما باوجود این تاکیدها، جنگ در افغانستان شدت گرفته است؛ آنچه سرپرست وزارت دفاع افغانستان سوء‌استفاده از وضعیت خوانده است.

اسدالله خالد روز سه‌شنبه در ولسی جرگۀ افغانستان گفت که تا اکنون هیچ ارادۀ در عملکرد طالبان و حامیان بین‌المللی‌شان مبنی بر برداشتن گام‌های عملی صلح دیده نمی‌شود.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که تشدید حملات طالبان پروسۀ جاری مذاکرات صلح را در دوحۀ قطر تضعیف کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز سه‌شنبه گفت که عملکرد طالبان با آنچه در دوحه تعهد کرده‌اند، با هم سازگار نیستند.

گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به تاریخ ۱۲ سپتمبر در دوحه آغاز شد؛ اما با گذشت بیش از دو ماه هنوز به نتیجه نرسیده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق