خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

تحقیق تازه: «بیکاری، ضعف حاکمیت قانون و فساد از عامل‌های اصلی جنگ جاری در افغانستان به‌شمار می‌رود»

نتایج یک تحقیق تازه که از سوی مجتمع جامعه‌ مدنی افغانستان انجام شده‌است، نشان می‌دهد که برتری طلبی قومی، بیکاری، ضعف حاکمیت قانون و فساد از عامل‌های اصلی جنگ جاری در افغانستان به شمار می‌رود. این تحقیق در فاصله‌ زمانی سه‌ماهه در ۳۱ ولایت کشور انجام شده‌است.

در این تحقیق یک هزار و ۷۵۰ تن شرکت کرده که از این میان، ۶۲ درصد از پاسخ دهنده‌گانِ آن‌را مردان و ۳۷ درصد دیگر آن‌را زنان تشکیل داده‌اند. در این تحقیق آمده است که ۸۶ درصد پاسخ دهنده‌گان طالبان را عامل جنگ دانسته و ۹۶ درصد مردم گفته اند که جنگ در برابر دولت جواز ندارد.

عزیز رفیعی رییس مجتمع جامعه‌ مدنی می‌گوید که بیشتر از سه چهارم پاسخ دهنده‌گان این تحقیق به این باورند که به دلیل ضعف رهبری و مدیریت جنگ و ضعف استخباراتی، حکومت توانایی تامین امنیت را ندارد.

از سوی هم، طبق یافته‌های این تحقیق، بیشتر مردم خواهان صلح با طالبان اند، اما اکثریت مردم خواهان حکومت طالبانی نیستند. در بخشی از این تحقیق آمده است، ۹۸ درصد مردم به این باورند که فساد در نهادهای دولتی وجود دارد و ۷۱ درصد مردم گفته‌اند که تجربه‌ فساد را دارند.

از سویی هم، بربنیاد این تحقیق، مردم از مصرف کمک‌های مالی جهانی در افغانستان کمتر راضی‌اند. یافته‌های این پژوهش در حال همگانی می‌شود که قرار است نشست دو روزه‌ جنوا در مورد آینده‌ کمک‌های مالی به افغانستان به روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته‌ی جاری برگزار شود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق