خبرهای مرتبط

جمع

آغاز دور تازۀ سفرهای نمایندۀ آمریکا برای افغانستان

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان در دور تازۀ سفرهایش...

مجاهد: لانه‌های مهم گروه داعش در افغانستان از بین رفته است

به گفتۀ سخنگوی امارت اسلامی، لانه‌های مهم گروه داعش...

تولد جالب نوزادان؛ خیانت جبران‌ناپزیر مادران برای نوزادان‌شان

متأسفانه برخی از زوج‌ها به ‌دلایل غیرصِحی مانند «مختصر‌بودن روز تولد نوزاد» اقدام به تعیین خودسر روز، ماه و زمان تولد نوزاد خود می‌کنند! اما باید بدانند زایمان زودتر از زمان، عوارضی جبران‌ناپذیر را متوجه نوزاد می‌سازد.

1399.9.9 نزدیک است، در رابطه با تصمیم به زایمان زودرس، این روزها شاهد رواج اقداماتی نسنجیده از جانب برخی زوج‌ها هستیم که ممکن است یک اتفاق فرخنده و مبارک را تبدیل به حادثه‌ای تلخ و ناگوار کند.

زایمان زودتر از زمان، عوارض خاصی را متوجه جنین و نوزاد می‌کند؛ این تصور که این نوع زایمان بی‌خطر است صحیح نیست و این‌که والدین تصور کنند که اگر نوزادشان زودتر به دنیا بیاید در آینده مشکلی نخواهد داشت، کاملاً نادرست است.

تولد نوزادان قبل از زمان طبیعی زایمان، عوارض بسیار را در‌ بر دارد؛ متخصصان زنان و زایمان در این رابطه هشدار می‌دهند و می‌گویند تولد زودهنگام در شکل‌گیری سلول‌های خاکستری مغز جنین تأثیر منفی دارد.

از طرفی، ممکن است ریه جنین به ‌طور کامل شکل نگرفته باشد؛ از این‌رو احتمال این‌که نوزاد دچار نارسایی ریه شود، زیاد است؛ در این صورت نوزاد به «بخش مراقبت‌های ویژه اطفال‌« نیاز  پیدا می‌کند که در این بخش نیز امکان انتقال عوارضی مثل عفونت به نوزاد بسیار زیاد است.

هم‌چنین نوزادانی که زودتر از زمان طبیعی به دنیا می‌آیند در آینده در معرض مشکلات بینایی، مریضی‌های تنگی نفس، اوتیسم و بیش‌فعالی قرار می‌گیرند، ضمن این‌که پاره‌ای عوارض هم وجود دارد که در اصطلاح دیر‌رَس هستند و معلوم نیست در چه سنی ظاهر می‌شوند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق