خبرهای مرتبط

جمع

آغاز دور تازۀ سفرهای نمایندۀ آمریکا برای افغانستان

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان در دور تازۀ سفرهایش...

مجاهد: لانه‌های مهم گروه داعش در افغانستان از بین رفته است

به گفتۀ سخنگوی امارت اسلامی، لانه‌های مهم گروه داعش...

دولت گزارش‌ها در باره توافق هیئت‌های مذاکراتی دوحه را رد کرد

ریاست جمهوری افغانستان گزارش رسانه‌ها درباره شکست بن‌بست مذاکرات قطر و توافق بر سر دستورکار مذاکرات بین‌الافغانی را تکذیب کرد.

«صدیق صدیقی» سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در توییتی گزارش رسانه‌ها درباره شکست بن‌بست مذاکرات را گمراه‌کننده خواند و تصریح کرد که این موضوع حقیقت ندارد.

وی افزود: «درصورت پیشرفت در مذاکرات، تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان بطور رسمی آن را با رسانه‌ها شریک خواهد ساخت.»

چند روز پیش منابع خبری در افغانستان اعلام کردند که بن‌بست مذاکرات دوحه شکسته شده و دولت افغانستان با عقب‌نشینی از مواضع خود مبنا قرار گرفتن توافقنامه طالبان-آمریکا را پذیرفته است.

این اخبار پس از آن منتشر شد که مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا به دوحه سفر کرده بود و دیدارهای جداگانه‌ای با تیم‌های مذاکره‌کننده دو طرف داشت.

مذاکرات صلح دوحه از 22 سنبله سال جاری آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. اختلاف اصلی از جایی شروع شد که طالبان به مبنا قرار گرفتن توافقنامه صلح با آمریکا و فقه حنفی در مذاکرات تاکید کردند.

اواخر هفته گذشته نیز «رحمت‌الله نبیل» رئیس سابق امنیت ملی افغانستان با انتشار توئیتی اعلام کرد که گروه‌های تماس طالبان و دولت افغانستان بر سر یک دستورکار 19 ماده‌ای به عنوان چارچوب مذاکرات صلح توافق کرده‌اند. وی گفته بود که تیم مذاکره کننده دولت افغانستان به دلیل “فشار بسیار زیاد” بر آن‌ها از مقاومت بر سر مواضعش عقب‌نشینی کرده‌اند و بزودی سندی را درباره توافق بر سر دستورکار مذاکرات امضا خواهند کرد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق