خبرهای مرتبط

جمع

معرفی خوراکی‌های مضر و مفید برای سلامت جگر

جگر مهم‌ترین قسمت بدن است که اگر به آن توجه صورت نگیرد دچار عارضه‌های جدّی زیادی می‌شود. پس تغدیه نقش اساسی در حفظ سلامت جگر را دارد، علاوه بر آن مریضانی که دچار مشکلات جگری هستند باید مواد غذایی مناسبی مصرف کرده تا سلامت جگر و هم‌چنین بدنشان تضمین شود.

به طور کلی افراد مبتلا به مریضی جگر چرب علایم خاصی ندارند و در برخی افراد ممکن است علایمی مانند درد شکم، خستگی، از دست‌دادن اشتها و ناخوشی، زردی چشم و پوست، درد معده، احساس خواب‌آلودگی یا سردرگمی، استفراغ خونی و مدفوع خونی داشته باشند، به همین دلیل تشخیص مناسب قبل از شروع درمان ضروری است.

در حال حاضر درمان مؤثر دوایی برای مریضی جگر چرب در دسترس نیست. با این حال، امکان بازگشت جگر به شرایط قبل ممکن است و معمولاً با تغییرات شیوه زندگی، رژیم غذایی و درمان خانگی، جگر چرب درمان می‌شود.

در این‌جا به معرفی برخی از مواد غذایی می‌پردازیم که می‌توانند جگر را از ابتلا به سرطان و چرب‌شدن در امان نگه‌دارند.

مصرف چربی‌های مفید مانند روغن زیتون، استفاده متعادل و کم از گوشت سرخ، مصرف منظم ماهی، استفاده انواع غلات کامل و سبوس‌دار و مصرف فراوان سبزی‌جات و میوه‌جات، ما را در برابر مریضی جگری محافظت می‌کنند.

خوراکی‌های مضر برای جگر

غذا‌های سرشار از قند و شکر، چربی‌ها اشباع، غذا‌های صنعتی و آماده، نوشیدنی‌های الکولی و مواد غذایی شور، مصرف این مواد سلامت جگر را به خطر می‌اندازند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق