خبرهای مرتبط

جمع

پیروزی 5 بر 3 تیم ملی فوتسال افغانستان مقابل چین تایپه

تیم ملی فوتسال افغانستان در دومین دیدار دوستانه‌اش در...

افغانستان کې نیول شوي کسانو سره دي قانوني او طبي مرستي وشي

په افغانستان کې د ملګرو ملتونو ماموریت د جمعې...

استاد بازنشستۀ دانشگاه کابل که رو به کهنه‌فروشی آورده است

عبدالقیوم خواجه‌زاده در کنار تدریس در دانشگاه، چند سال...

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

هیئت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان روی طرزالعمل مجالس مذاکرات به توافق رسیدند

هیئت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان می‌گویند که دو طرف روی طرزالعمل مجالس مذاکرات صلح به توافق رسیده‌اند. به گزارش خبرگزاری جمهور؛ وزارت دولت در امور صلح با نشر اعلامیه‌ای گفته که هیات‌های مذاکره‌کننده دو طرف صرفاً در مورد 21 ماده طرزالعمل مجالس مذاکرات، به استثنای مقدمه آن، در اصول به توافق رسیدند، اما چون متن مقدمه این طرزالعمل به وضاحت و بحث بیشتر میان هیات‌ها نیاز دارد.

این وزارت افزوده، لذا در جلسه مشترک به تاریخ 17 نومبر در حضور میزبان فیصله گردید که طرزالعمل به جلسه عمومی ارایه و تنها بعد از تصویب هر دو هیات در آن جلسه نهایی پنداشته می‌شود. هیات مذاکرات صلح جمهوری اسلامی افغانستان وضاحت رسمی خود را در مورد عناصر مقدمه به جانب مقابل شریک ساخته است.

با این وجود، داکتر نعیم وردک سخنگوی دفتر طالبان در قطر هم گفته که طرز العمل مذاکرات بين هردو تيم مذاکراتی در21 ماده بتاريخ 15نومبر 2020 نهايی و تکميل گردیده است. طرز العمل مذکور درحضور مسهل بتاریخ 17 نومبر 2020 به زبان‌های پشتو و دری قرائت گردید و بعد از تایید هر دو طرف مذاکراتی یک نسخه آن به مسهل و یا میزبان نیز سپرده شد.

اما؛ او گفته که «همه طرز العمل مذاکرات به شمول مقدمه به توافق هر دو جهت مذاکرات بین الافغانی به همان تاريخ‌ها که ما در تويت سابق ذکر نموديم نهايی و تکمیل گردیده است.» گفتنی است که بیشتر از دو ماه از آغاز مذاکرات صلح میان دولت و طالبان در قطر می‌گذرد؛ اما مذاکرات در این مدت پیشرفت چندانی نداشته است. از سوی دیگر، تشدید جنگ از سوی طالبان نیز مردم افغانستان را به نتایج مذاکرات صلح ناامید کرده است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق