خبرهای مرتبط

جمع

له اماراتو بهر لومړنی سفر؛ اشرف غني‌ عمرې ته تللی

د افغانستان مخکېني ولسمشر محمد اشرف غني‌ ته نژدې...

آلمان او شريکانو يې په افغانستان کي ستراتيژيکي ماته خوړلې

د آلمان د پارلمان تحقيقاتي کمېسيون د «افغانستان د...

جذب دختران فارغ صنف دوازدهم به انستیتوت‌های صحی دولتی آغاز می‌شود

وزارت صحت عامۀ حکومت سرپرست در نامه‌ای از ریاست‌های...

داکتر تینا: پس از تامین صلح، کمکهای ما با درنظرداشت اولویتهای افغانها ادامه خواهد داشت

رئیس ادارۀ انکشافی بین المللی امریکا در افغانستان (یواس ای آی دی) می گوید که کمک های آنها پس از تامین صلح، با در نظرداشت اولویت های افغانها ادامه خواهد داد.

داکتر تینا دولی جونز  (Dr. Tina Dooley-Jones) رئیس ادارۀ ذکرشده، این اظهارات را در مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک بیان کرد.

وی ابتدا در مورد فعالیت های این اداره در افغانستان بحث کرد و گفت که در ٢٠ سال گذشته در بخش های مختلف فعالیت کرده است.

نامبرده افزود که آنها در عرصه های صحت، معارف، زنان و تقویه تاجران زن، تقویۀ جامعه مدنی، بلند بردن سطح ظرفیت های ادارات دولتی و کارمندان، دموکراسی، انتخابات، پارلمان، سکتور برق، سکتور انرژی، زراعت، تجارت، اتاق تجارت و دهلیزهای هوایی کمک و همکاری کرده اند.

وی در پاسخ این سوال که آیا مطمئن است که کمک های شان بطور درست مصرف شده و در روند آن فساد صورت نگرفته است؟ گفت که آنها از پروژه های شان بطور دقیق بررسی نموده اند.

وی پذیرفت که در افغانستان فساد موجود است و در این خصوص، هر کسى بحث میکند؛ اما آنها همیشه تلاش کرده اند که پول مالیه دهندگان امریکا به شکل درست مصرف شود.

داکتر تینا گفت زمانیکه در روند کمک های آنان، از موجودیت فساد بحث میشود، آنها به زودی اقدام می نمایند و در خصوص آن تحقیقات جدی می کنند.

به گفتۀ موصوف، در کنفرانس های همکاری بین المللی با افغانستان نیز در مورد فساد، بحث های جدی مطرح میشود و کمک های بین المللی مشروط  به مبارزه با فساد می باشد.

چندی قبل اتحادیۀ اروپا گفته بود که اگر امارت طالبان دوباره حاکم شود، کمک های این اتحادیه در افغانستان متاثر خواهد شد. رئیس ادارۀ انکشافی بین المللی امریکا در پاسخ یک سوال در این مورد، گفت که بلی آنها نیز در این عرصه موقف مشابه با اتحادیۀ اروپا دارند.

اما وی افزود که روند صلح، با مالکیت و رهبری افغان ها صورت میگیرد و جامعه جهانی کمک های خود را در تمام عرصه ها با افغانستان مشروط کرده است.

وی گفت: “این کمک ها مشروط به مبارزه با فساد، حقوق بشر، حقوق زنان، حقوق اقلیت ها و حفظ دستاوردهای ۱۹ سال گذشته می باشد.”

داکتر تینا افزود: “ما باید مشاهده نماییم که در تمام بخش های فوق الذکر، پیشرفت صورت گرفته است و این دستاوردها باید در آینده با خطر مواجه نشود.”

به گفتۀ وی؛ هر دو طرف در قطر اگر میخواهند کمک های جامعۀ بین المللی را به دست بیاورند، باید در مذاکرات صلح تمام تقاضا و امیدواری جامعه جهانی را بشنوند و در توافقات برایش جا داده شود.

داکتر تینا در پاسخ به این سوال که بین طالبان و دولت افغانستان، در قطر توافق صلح میشود؛ پس از آن نقش ادارۀ انکشافی بین المللی امریکا (یو اس ای آی دی) چه خواهد بود؟ گفت: “برنامه های ما اندکى تغییر خواهد کرد؛ می بینیم که پس از توافق، حالت چطور میشود؛ در آن زمان، به اولویت های افغان ها و حکومت افغانستان توجه میکنیم و مطابق آن همکاری خواهیم کرد.”

اما داکتر تینا افزود که تاهنوز پیش از وقت است، توافقات صلح نیاز به زمان بیشتر دارد، ممکن این کار سال ها را در بر بگیرد.

وی افزود: “اگر آنها با توافق برسند، ما در آنصورت برای افغانستان به شکل یک دولت شکننده می بینیم  و برنامه اى را دیزان خواهیم کرد که مطابق آن حالت باشد.”

اما داکتر تینا تاکید کرد که قبل از تامین صلح، باید سطح خشونت کاهش یابد و آتش بس صورت گیرد؛ تا برای انجام کارهای انکشافی زمینه مساعد شود.

تینا در پاسخ یک سوال در رابطه به همکاری در بخش افزایش ظرفیت های افغانان پس از تامین صلح گفت: “ما از قبل در سطح ملی، ولایتی و ولسوالی ها برای افزایش ظرفیت های افغانان بیشتر کار کردیم.”

وی افزود که پس از تامین صلح، باید کارهايی انجام شود که افغان ها از منافع صلح برخوردار شوند و در زندگی آنها تغییر به وجود آید.

موصوف علاوه کرد که میخواهد در آینده نیز در این بخش کار نمایند.

رئیس یو اس ای آی دی گفت که اخیراً در مقایسه با امنیت، فعالیت در بخش مبارزه با ویروس کرونا تاثیر کرده است.

داکتر تینا افزود که مشکل امنیت از سال ها بدینسو در افغانستان موجود است؛ اما آنها به فعالیت شان ادامه داده اند.

وی افزود که ویروس کرونا یک موضوع بسیار جدی است که فعالیت های آنها را نیز متاثر کرده است.

وی گفت که در جریان کرونا در بخش های مختلف با وزارت صحت عامۀ افغانستان همکاری کرده اند، ضمن کمک های دیگر به افغانستان، ١٠٠ وینتلاتور داده و به کارمندان صحی آموزش داده اند.

داکتر تینا افزود که تا  تاريخ ۱۹ برج نومبر سال ۲۰۲۰ میلادی، در کابل و برخی ولایات دیگر، برای ٦٣٠ کارمند صحی (داکتر، نرس و قابله) بشمول استفاده از وینتلاتورها، در بخش های مختلف آموزش داده اند.

به گفتۀ وی تا سه ماه آینده به روند آموزش کارمندان صحی ادامه خواهند داد.

داکتر تینا گفت که در جریان شیوع ویروس کرونا، از واشنگتن ٣٩ میلیون دالر کمک اضافی به دست آورده اند؛ تا در بخش های مختلف با ویروس کرونا مبارزه شود.

نامبرده، گزارشاتى را که گویا کمک های این اداره به دست طالبان در مناطق تحت کنترول طالبان توزیع شده است، رد کرد.

او گفت که امریکا و سازمان ملل متحد، بالای طالبان تحریم وضع کرده اند؛ آنان از طريق چنین گروه ها کمک توزیع نمی کنند.

اما وی افزود پس از آن که تیم های آنان مطمئن شوند که کمک ها به طالبان نه، بلکه به مردم نیازمند میرسد، کمک ها در مناطق تحت طالبان را نیز توزیع می نمایند.

وی گفت: “با طالبان هیچ کمک مستقیم صورت نمی گیرد… این گزارشات که طالبان کریدیت برخی کمک ها را به دست آورده اند نادرست است.”

رئیس ادارۀ انکشافی بین المللی امریکا در خصوص صلح افغانستان، خوش بينى نشان داد و گفت که افغانستان در حال حاضر، وارد مرحلۀ تاریخی شده است.

به گفتۀ داکتر تینا؛ برای اولین بار بین دو طرف مذاکرات آغاز گردیده است، امریکا و جامعۀ جهانی از این روند مذاکرات حمایت میکنند و برای پیشرفت آن همکاری میکنند.

وی افزو که اعلام کمک های سالانۀ ٣،٣ میلیارد دالر با افغانستان در کنفرانس جینوا، تثبیت کرد که آنها در کنار افغانان ایستاده اند.

جاوید همیم کاکر

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق