خبرهای مرتبط

جمع

ولسی جرگه هفت عضو کابینه را تایید و دو نامزدوزیر را رد کرد

ولسی جرگۀ افغانستان امروز دوشنبه ۳۰ نومبر (۱۰ قوس) برای نه تن از اعضای کابینۀ حکومت افغانستان صندوق گذاشت که در نتیجه هفت تن از آنان رای تایید گرفتند؛ اما دو تن دیگر رد شدند.

نصاب جلسۀ امروزی ۲۴۴ بود و هر عضو کابینه برای گرفتن کسب رای اعتماد، به ۱۲۳ رای اعضای ولسی جرگه نیاز داشت.

در میان اعضای کابینه که رای اعتماد ولسی جرگه را گرفتند، احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی افغانستان با گرفتن ۲۲۰ رای اعتماد، اکثریت آرا را کسب کرد.

هارون چخانسوری، با کسب ۱۵۴ رای تایید به وزارت معادن و پترولیم افغانستان انتخاب شد، انوارالحق احدی، با ۱۸۹ رای تایید وزیر زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان شد.

همچنان، نمایندگان مردم ۱۶۵ رای تایید به نور رحمان اخلاقی وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان دادند.

قدرت‌الله ذکی، نیز ۱۶۵ رای تایید ولسی جرگه را گرفت و وزیر ترانسپورت افغانستان شد. محمود کرزی، وزیر با ۱۵۴ رای تایید به کرسی وزارت شهرسازی و اراضی و نجیبالله یمین ۱۴۹ رای تایید به سمت وزیر فواید عامۀ افغانستان دست یافتند.

اما محمدطاهر زهیر، نامزدوزیر اطلاعات و فرهنگ و حسینه صافی نامزدوزیر امور زنان نتوانستند که رای اعتماد مجلس را به دست آورند و رد شدند. هر دو به ترتیب ۷۸ و ۱۱۹ رای تایید گرفتند.

میر رحمان رحمانی، رییس ولسی جرگۀ افغانستان از رییس جمهور غنی خواست که بجای وزیران رد شده، نامزدوزیران جدید را به مجلس معرفی کند.

پیش از این ولسی جرگۀ افغانستان به ده نامزدوزیر رای اعتماد داده بود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق