خبرهای مرتبط

جمع

اتحادیۀ اروپا: گزینۀ به رسمیت شناختن طالبان روی دست نیست

نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا در امور افغانستان گفت کشورهای اروپایی گزینۀ به رسمیت شناختن حکومت حاکمه در افغانستان را روی میز ندارند.

نشست دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی دربارۀ افغانستان

نمایندۀ ویژۀ روسیه در امور افغانستان اعلام کرد که دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی دربارۀ اوضاع افغانستان در مسکو گفت‌وگو خواهند کرد.

وضع تحریم‌های جدید ایالات متحده بر سران امارت اسلامی

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ آمریکا تحریم‌های جدید را بر...

گزارش: اشرف غنی در ازای 110 میلیون دالر، کابل را ترک کرد

شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا در یک گزارش تحقیقی افشا کرده...

جنرال میلی: دو پایگاه نظامی بزرگ امریکا در افغانستان حفظ می شود

جنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک اردوی ایالات متحده گفت، وزارت دفاع امریکا، طرح کاهش نیرو در افغانستان را تصویب کرده است که براساس این طرح امریکا همچنان دو مرکزنظامی بزرگ را در این کشور حفظ خواهد کرد.

به گزارش جمهور، جنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک اردوی ایالات متحده، روز چهارشنبه ۱۳ قوس گفت، وزارت دفاع امریکا، پنتاگون، طرح کاهش نیرو در افغانستان را تصویب کرده است که براساس این طرح امریکا همچنان دو مرکزنظامی بزرگ را در این کشور حفظ خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا ماه گذشته و پس از برگزاری انتخابات در این کشور دستور داد که شمار نیروهای امریکا در افغانستان تا ۱۵ جنوری (تقریبا شش هفته دیگر) به دو هزار و ۵۰۰ نیرو کاهش یابد.

رویترز می‌گوید، با توجه به این که اکنون شمار نیروهای امریکایی در حدود چهار هزار و ۵۰۰ نفر است، با کاهش این نیروها پرسش‌های بی پاسخی درباره آینده حضور نظامی امریکایی در افغانستان با توجه به روی کار آمدن دولت جو بایدن در کمتر از ۵۰ روز آینده مطرح است.

رییس ستاد مشترک اردوی ایالات متحده در سخنرانی خود در مرکز بروکینگز تصریح کرد علاوه بر حفظ این دو مرکز بزرگ نظامی، نیروهای امریکایی چند پایگاه کوچک نیز در اختیار خواهند داشت. جنرال مارک میلی گفت، اردوی امریکا همچنان به دو ماموریت اصلی خود یعنی کمک به نیروهای امنیتی افغانستان در درگیری شبه نظامیان و همچنین انجام عملیات ضد تروریستی علیه شبه نظامیان حکومت اسلامی، داعش، و القاعده ادامه خواهد داد.

رییس ستاد مشترک اردوی ایالات متحده با این حال مشخص نکرد که کدامیک از مراکز های نظامی در افغانستان را حفظ خواهد کرد. وی همچنین نگفت که کدام بخش از نیروهای امریکایی حاضر در افغانستان از این کشور خارج خواهند شد. جنرال مارک میلی همچنین از گمانه زنی در خصوص راهبرد جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا، در قبال افغانستان خودداری کرد. رییس ستاد مشترک اردوی ایالات متحده گفت، آنچه بعد از (اجرای این طرح) روی دهد، بر عهده دولت آینده خواهد بود.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق