خبرهای مرتبط

جمع

مراسم تشییع جنازۀ رئیس جمهور ایران به امامت رهبر این کشور برگزار شد

مراسم تشییع پیکر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور پیشین ایران...

خطر فروپاشی منار جام بر اثر ریزش باران‌های اخیر

ریزش باران‌ها و سرازیر شدن سیلاب‌های پسین در ولایت...

بیش از یک ماه دیگر نشست دوحه دربارۀ افغانستان برگزار می‌شود

سازمان ملل متحد می‌گوید که بیش از یک ماه...

نخست وزیر هند مسلمانان در این کشور را نفوذی توصیف کرد

نارندرا مودی، نخست وزیر هند به تازه‌گی گفته است...

آمار جان‌باخته‌گان سیل در فاریاب به ۶۶ نفر رسید

مسئولان محلی حکومت سرپرست در فاریاب می‌گویند که شمار...

جنرال میلی: دو پایگاه نظامی بزرگ امریکا در افغانستان حفظ می شود

جنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک اردوی ایالات متحده گفت، وزارت دفاع امریکا، طرح کاهش نیرو در افغانستان را تصویب کرده است که براساس این طرح امریکا همچنان دو مرکزنظامی بزرگ را در این کشور حفظ خواهد کرد.

به گزارش جمهور، جنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک اردوی ایالات متحده، روز چهارشنبه ۱۳ قوس گفت، وزارت دفاع امریکا، پنتاگون، طرح کاهش نیرو در افغانستان را تصویب کرده است که براساس این طرح امریکا همچنان دو مرکزنظامی بزرگ را در این کشور حفظ خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا ماه گذشته و پس از برگزاری انتخابات در این کشور دستور داد که شمار نیروهای امریکا در افغانستان تا ۱۵ جنوری (تقریبا شش هفته دیگر) به دو هزار و ۵۰۰ نیرو کاهش یابد.

رویترز می‌گوید، با توجه به این که اکنون شمار نیروهای امریکایی در حدود چهار هزار و ۵۰۰ نفر است، با کاهش این نیروها پرسش‌های بی پاسخی درباره آینده حضور نظامی امریکایی در افغانستان با توجه به روی کار آمدن دولت جو بایدن در کمتر از ۵۰ روز آینده مطرح است.

رییس ستاد مشترک اردوی ایالات متحده در سخنرانی خود در مرکز بروکینگز تصریح کرد علاوه بر حفظ این دو مرکز بزرگ نظامی، نیروهای امریکایی چند پایگاه کوچک نیز در اختیار خواهند داشت. جنرال مارک میلی گفت، اردوی امریکا همچنان به دو ماموریت اصلی خود یعنی کمک به نیروهای امنیتی افغانستان در درگیری شبه نظامیان و همچنین انجام عملیات ضد تروریستی علیه شبه نظامیان حکومت اسلامی، داعش، و القاعده ادامه خواهد داد.

رییس ستاد مشترک اردوی ایالات متحده با این حال مشخص نکرد که کدامیک از مراکز های نظامی در افغانستان را حفظ خواهد کرد. وی همچنین نگفت که کدام بخش از نیروهای امریکایی حاضر در افغانستان از این کشور خارج خواهند شد. جنرال مارک میلی همچنین از گمانه زنی در خصوص راهبرد جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا، در قبال افغانستان خودداری کرد. رییس ستاد مشترک اردوی ایالات متحده گفت، آنچه بعد از (اجرای این طرح) روی دهد، بر عهده دولت آینده خواهد بود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق