خبرهای مرتبط

جمع

خانۀ ظلم خراب است!

چکیده: یک قطره جوهر سیاه وقتی در یک لیوان...

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

مرحلۀ نخست واکسین کورونا در افغانستان به کمک بانک جهانی تطبیق می‌شود

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور با رئیسان بانک جهانی و بانک توسعۀ آسیایی برای افغانستان، مسئولان سازمان جهانی صحت و ادارۀ یونیسف گفت‌وگو کرده است.

ارگ ریاست‌جمهوری با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید، در این گفت‌وگو که شام گذشته، پنج‌شنبه سیزدهم قوس، از طریق کنفرانس ویدیویی انجام شد، رئیس جمهور غنی از رئیسان بانک جهانی و بانک توسعۀ آسیایی خواسته است که در بخش تطبیق مرحلۀ نخست واکسین کرونا، افغانستان را کمک کنند. آقای غنی، مبارزه با موج دوم ویروس کرونا را یکی از اولویت‌های عمدۀ حکومت افغانستان می‌خواند.

بر بنیاد خبرنامۀ ارگ، مسئولان این نهادها تعهد مالی جامعه جهانی در زمینۀ تمویل مرحلۀ نخست واکسین کووید – ۱۹ که قرار است از سوی حکومت افغانستان به کمک بانک جهانی تطبیق شود، خبر داده‌اند. آنان گفته‌اند که در مرحلۀ نخست مبارزه با موج دوم ویروس کرونا، قرار است ۲۰ تا ۴۰ در صد برنامه واکسین در افغانستان، تطبیق شود.

رئیس جمهور غنی در این نشست نگرانی خود را در بارۀ چه‌گونه‌گی تعهدات انجام ناشدۀ سازمان‌های همکار با وزارت صحت کشور در مرحلۀ نخست مبارزه با ویروس کرونا ابراز کرده است. آقای غنی که پیش از این از شفاخانه افغان-جاپان در کابل دیدار کرده بود، گفته است که این شفاخانه هنوز هم به گونۀ شدید به تجهیزات و امکانات طبی نیاز دارد.

بر اساس ګزارش سلام وطندار، در این نشست رئیسان بانک جهانی و بانک توسعۀ آسیایی برای افغانستان، مسئولان سازمان جهانی بهداشت و ادارۀ یونیسف به رئیس‌جمهور غنی اطمینان داده‌اند که بانک جهانی و بانک توسعۀ آسیایی و دیگر نهادهای کمک‌کننده روی یک بسته کمک و تعهدات مالی به افغانستان، کار کرده‌اند.

بر بنیاد آمارهای وزارت صحت، تاکنون بیش از ۱۵۲ هزار تن در سراسر کشور آزمایش کرونا داده‌اند. آمار این وزارت نشان می‌‌دهد که تاکنون ۴۶ هزار و ۹۸۰ تن به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و یک‌هزار و ۸۲۲ تن در پی ابتلا به آن جان‌های‌شان را از دست داده‌اند. هم‌چنان از آغاز گسترش ویروس کرونا تاکنون در کشور، ۳۷ هزار و ۲۶ تن پس از ابتلا درمان شده‌اند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق