خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

اجمل احمدی، هویت ناشناخته‌ای که معلوم نیست کیست و از کجاست؟

اجمل احمدی از چهره‌های است که در زمان محمد اشرف غنی به پست‌های مهم حکومتی دست یافت و در این روزها نیز یکی از چهره‌های جنجالی کابینۀ افغانستان است. او به زبان‌های فارسی و پشتو درست صحبت کرده نمی‌تواند و تا هفتۀ گذشته که به مجلس نیامده بود، کسی در بارۀ اصلیت او چیزی نمی‌دانست. این مرد که ادعا می‌کند از غزنی است و هیچ‌چیزی از غزنی نمی‌داند، واقعاً کیست؟

حشتمت بهزاد، خبرنگار سلام‌وطن‌دار در این باره تحقیقی کرده است که می‌تواند چهره این فرد ناشناخته را کمی برای ما معرفی کند. این تحقیق نشان می‌دهد که اجمل احمدی هرکی است و از هر جایی است، از افغانستان نیست. در صفحۀ انترنتی بانک مرکزی فقط گفته شده است که آقای احمدی در ولایت غزنی به دنیا آمده و دیگر در بارۀ روستای تولد و پدرش هیچ کلمه‌ به چشم نمی‌خورد.

کاپی شناس‌نامۀ اجمل احمدی در اختیار سلام‌وطندار قرار گرفته است؛ بر بنیاد این شناس‌نامه، عبدالاحد، پدر و سیداحمد، پدربزرگ آقای احمدی است. اجمل احمدی هفتۀ گذشته در مجلس نماینده‌گان گفت که محل بودوباش پدرش منطقۀ گذر «مسجد خطیبی» بوده است. خبرنگار سلام‌وطندار سری زده به این منطقه و به دنبال شناخت دقیق از اجمل احمدی پرس‌وپال کرده است.

پاسپورت و مدرک تحصیلی اجمل احمدی

چند تن از بزرگان قومی در ساحۀ مسجد خطیبی به شرط این که هویت‌شان فاش نشود به سلام‌وطندار می‌گویند، سال‌ها پیش در گذر مسجد خطیبی حدود ۵۰۰ خانواده زنده‌گی می‌کرده‌اند که همه با هم رفت‌وآمد و آشنایی داشته‌اند، اما نام اجمل احمدی، پدر و پدربزرگش برای این مردان بیگانه است. به گفتۀ آنان، با این نام و نشان کسی در این منطقه زنده‌گی نمی‌کرده است.

اجمل احمدی خطاب به نماینده‌گان گفت که در شفاخانۀ جمهوریت به دنیا آمده است. مسئولان شفاخانۀ جمهوریت به سلام‌وطندار می‌گویند که بنیاد این شفاخانه در ماه سنبلۀ سال ۱۳۵۴ خورشیدی گذاشته شده است. بشیراحمد عرب‌زاده، مدیر خدمات شفاخانۀ جمهوریت می‌گوید، ساختمانی که به مرور زمان به شفاخانۀ جمهوریت تغییر شکل داد، در نخست هوتلی برای پذیرایی مهمانان بوده و این شفاخانه تا کنون «زایشگاه» ندارد.

بررسی ما از ویب‌سایت بانک مرکزی نشان می‌دهد که آقای احمدی دورۀ ابتدایی و متوسطۀ تحصیلی خویش را در شهر غزنی سپری کرده ‌است، اما خودش می‌گوید که در دو ساله‌گی مثل میلیون‌ها مهاجر دیگر ناگزیر به ترک کشور شده و با خانواده به پشاور پاکستان مهاجر شده است. او فعلأ هم به زبان‌های فارسی و پشتو به گونۀ درست بلدیت ندارد.

تصاویر تذکره و پاسپورت آقای احمدی همچنان پر رمزوراز است. آقای احمدی در تصویر گذرنامه جوان‌تر از تصویر شناس‌نامه معلوم می‌شود، در حالی که باید برعکس باشد؛ زیرا شناس‌نامه باید داشته باشید تا گذرنامه بگیرید. اما ظاهراً آقای احمدی گذرنامه را زودتر از شناس‌نامه گرفته است.

پاسپورت اجمل احمدی اشتباه املایی نیز دارد؛ این اشتباه برای افراد عادی مشکل‌آفرین بوده، اما ظاهراً برای سرپرست بانک مرکزی تا هنوز مشکلی ایجاد نکرده است. در قسمت نام خانواده‌گی به زبان فارسی «احمد» نوشته شده، در حالی که به زبان انگلیسی در همین صفحه «احمدی» آمده است.

شماری‌ از مأموران حکومتی که تجربۀ همکاری با اجمل احمدی را در وزارت صنعت و تجارت، بانک مرکزی و دیگر بخش‌ها داشته‌اند، می‌گویند، فعالیت، رویکرد و برخورد اجمل احمدی «دیکتاتورانه» است.

بسیاری اجمل احمدی را یکی از چهره‌های نزدیک به رئیس‌جمهور می‌دانند و بر این باورند، با این که مجلس به او در کرسی ریاست بانک مرکزی رأی نداد، قطعاً در کرسی بهتری گزینش خواهد شد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق