خبرهای مرتبط

جمع

اس.‌او.اس: افغانستان در بین خطرناک ترین کشورهای دنیا

سازمان اس او اس بین الملل، بر اساس تهدید ناشی از خشونت سیاسی (شامل تروریسم، شورش، ناآرامی‌های سیاسی و جنگ)، ناآرامی اجتماعی (شامل خشونت‌های جدایی‌طلبانه، قومیتی و اجتماعی) و خشونت و خرده‌جرایم، کشورها را بر اساس میزان خطرناکی، در پنج رده قرار داده است.

طبق اعلام سازمان اس.او.اس بین‌الملل، که متخصص امور معالجه و امنیت در جهان است لیبیا، سوریه و افغانستان از جمله پرخطرترین‌ها هستند. این سازمان، بر اساس تهدید ناشی از خشونت سیاسی (شامل تروریسم، شورش، ناآرامی‌های سیاسی و جنگ)، ناآرامی اجتماعی (شامل خشونت‌های جدایی‌طلبانه، قومیتی و اجتماعی) و خشونت و خرده‌جرایم، کشورها را بر اساس میزان خطرناکی، در پنج رده قرار داده است.

به گزارش جمهور، به نوشته ایندیپندنت، نیرومندی زیرساخت نقلیات، وضعیت روابط صنعتی، اثربخشی خدمات امنیتی و اضطراری و آسیب‌پذیری کشورها در برابر بلایای طبیعی، از جمله معیارهای رتبه‌بندی بوده است. کم‌ترین میزان خطرناک‌ بودن، تحت عنوان «ناچیز»، فقط به هفت کشور تعلق گرفت که همگی در اروپا قرار دارند. این کشورها عبارتند از ایسلند، دنمارک (و منطقه خودمختار گرینلند)، نروژ، فنلاند، سویزرلند، اسلوونیا و لوکزامبورگ.

انگلستان و اکثر کشورهای اروپا و همچنین ایالات متحده، کانادا، استرالیا و برخی کشورهای دیگر هم در رده «کم» خطر قرار گرفتند. کشورهای قرار گرفته در رده هشدارآمیز، دارای بالاترین خطر موسوم به «بسیار» خطرناک نیز عمدتاً در افریقا یا خاورمیانه قرار دارند.

در کل ۱۴ کشور در رده «بسیار» خطرناک قرار دارند که عبارتند از: افغانستان، یمن، سوریه، لیبیا، مالی، سومالیا، سودان جنوبی و جمهوری افریقای مرکزی، به همراه بخش‌هایی از نایجری، جمهوری دمکراتیک کنگو، اوکراین، پاکستان، عراق و مصر. طبق اعلام سازمان اس.او.اس بین‌الملل، مناطقی از یک کشور که در رده‌ای متفاوت با بقیه مناطق آن کشور قرار گرفته‌اند و میزان خطر در آنها با میزان «خطر کلی» در آن کشور فرق دارد، معمولاً به سطح متفاوتی از تمهیدات نیاز دارند.

تعریف کشور «بسیار» خطرناک از لحاظ امنیتی: مناطق زیادی از کشور در اختیار دولت نیست و نظم و قانون در این مناطق وجود ندارد یا حداقل است و خطرات جدی وجود دارد. به همین دلیل مسافران و ماموران بین‌المللی، مورد حملات خشونت‌بار گروهای مسلح قرار می‌گیرند. خدمات دولتی و نقلیات خیلی کم است و بخش‌های بزرگی از این کشورها از دسترس خارجی‌ها خارجند.

پس از افزایش شورش‌ها یا ستیزه‌جویی‌ها، هم‌اکنون سطح امنیت بخشی از یا کل بیش از ۵۵ فیصد کشورهای افریقا، در وضعیت «پرخطر» یا «بسیار» خطرناک قرار دارد. کشورها را در این نقشه بر اساس مخاطرات معالجوی پیشاهمه‌گیری هم ارزیابی کرده‌اند. بریتانیا، اروپای غربی، ایالات متحده، کانادا و افریقای جنوبی از جمله کشورهایی هستند که کم‌ترین خطر را دارند.

ونزوئلا، نیجر، لیبیا، سومالیا، سودان جنوبی، اریتره، یمن، بورکینافاسو، گینه، سوریه، افغانستان و عراق، از این نظر از جمله کشورهای دارای خطر بسیار بالا هستند. مجموعه‌ای از مخاطرات صحی و عامل‌های مقابله شامل بیماری‌های واگیر، عامل‌های فشارآور به محیط‌ زیست، داده‌های انتقال به مراکز تداوی، آمارهای آسیب‌های جاده‌ای، استاندارد خدمات طبی عاجل، مراقبت‌های تداوی سرپایی و بستری، دسترسی به منابع دارویی دارای کیفیت و موانع فرهنگی، زبانی یا اداری مبنای رتبه‌بندی مخاطرات معالجوی پیشاهمه‌گیری بوده است.

بر اساس سنجش وضعیت پساهمه‌گیری و ارزیابی میزان اثرگذاری منفی کووید-۱۹ بر کسب‌وکار نیز فقط انگشت‌شماری از کشورها در رده «خیلی‌کم» خطر قرار گرفتند. آن کشورها عبارتند از تانزانیا، زلاندنو، نیکاراگوئه و سوالبار. در ضمن از این نظر، فقط یک کشور یعنی جورجیا، در رده بالاترین خطر قرار گرفت.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق