خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

اول آتش‌بس؛ سپس آزادی زندانیان

راس ویلسون، سرپرست سفارت امریکا در افغانستان می‌گوید که «طالبان انتظار دارند به‌ زودی ۷هزار زندانی آنان آزاد شوند.»

راس ویلسن می‌گوید که طالبان انتظار دارند تا کمتر از ده روز دیگر هفت‌هزار زندانی دیگر این گروه از زندان‌های حکومت افغانستان آزاد شوند.

راس ویلسون که روز یک‌شنبه در یک نشست آنلاین با خبرنگاران سخن می‌زد، تأکید کرد که بخش مشخصی در ارتباط به این مورد در توافق‌نامۀ امریکا با طالبان جا داده شده‌است.

تبصره: پنج هزار زندانی طالبان رها شد اما قتل و کشتار نه‌تنها کاهش نیافت که افزایش هم یافت؛ بنابراین در این مرحله از گفت‌وگوها لازم است که اول آتش‌بس به میان بیاید و سپس زندانیان دو طرف آزاد شوند. منطق حکم می‌کند که قطع خون‌ریزی مهم‌تر از آزادی زندانیان است؛ زیرا اگر نیت خیر و صلح طلبانه در روند مذاکرات وجود داشت باشد، زندانیان پس توافق هم می‌توانند آزاد شوند.

آنچه اکنون برای مردم افغانستان و جهان اهمیت دارد آتش‌بس است؛ زیرا با برقرارنشدن آتش‌بس همه‌روزه دها انسان در این سرزمین کشته و زخمی می‌شوند. این در حالی است که زندانیان را با کمی تأخیر هم می‌توان آزاد کرد؛ یعنی زمانی که طرفین به توافق رسیدند، در آن زمان چه بخواهیم و چه نخواهیم زندانیان آزاد می‌شوند.

از طرف دیگر اگر طالبان نیت صلح دارند چرا به جای رهایی زندانیان بر صلح و قطع جنگ تأکید نمی‌کنند. طالبان با رهایی این زندانیان می‌خواهند چه بکنند؟ در حالی که اگر آتش‌بس کنند هم جلوخون‌ریزی گرفته می‌شود و هم مذاکرات زودتر به نتیج می‌رسد؛ و زمانی که مذاکرات به نتیجه رسید زندانیان بدون کمترین مقاومتی رها خواهند شد.

ویلسن با اشاره به توافق امریکا – طالبان در این باره گفت: «بخش مشخصی در ارتباط به هفت هزار زندانی دیگر طالبان در توافق‌نامۀ امریکا و طالبان جا داده شده‌است. و اگر محاسبه شوند، طالبان تحت شرایط این توافق‌نامه توقع دارند که این زندانیان تا نیمه‌های ماه دسمبر رها شوند. من تاریخ مشخص آن را به یاد ندارم. این دیدگاه ماست. از آن‌جایی که مربوط ما می‌شود همه بخش‌های توافق‌نامۀ امریکا و طالبان با یکدیگر گره خورده‌اند. شما نمی‌توانید یک بخش آن را بکشید و بگویید این بخش باید باشد در حالی که بخش‌های دیگر نباشند.»

در همین حال محمد نعیم، سخن‌گوی هیئت مذاکره‌کنندۀ طالبان در قطر نیز می‌گوید که در دیدار شام روز شنبه، زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان با اعضای گروۀ طالبان روی رهایی زندانیان این گروه گفت‌وگو کرد.

در نتیجه ویلسن و نعیم هرچه گفته است از دل گرم‌شان گفته است. دل‌های خونین و داغ‌دیده این مردم آتش‌بس می‌خواهند نه چیزی دیگری. شرعاً و اخلاقاً نیز آتش‌بس در اولویت است و سرباززدن از این امر شرعی و اخلاقی به نفع هیچ گروهی نخواهد بود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق