خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

نیم نگاهی به متن کارشیوه مذاکرات اصلی صلح

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که هیئت‌های مذاکراتی در دوحه بر سر کارشیوه مذاکرات اصلی به نتیجه رسیده‌اند. عکس متن کارشیوه مذاکرات اصلی دوحه را خبرگزاری صدای امریکا به نشر رسانده است. این کارشیوه 21 ماده‌یی قرار است بر اساس توافق‌نامه امریکا – طالبان، صلح‌خواهی مردم، خواست ملل متحد در باره صلح پایدار مسیر گفت‌وگوها را تعیین کند.

آنچه در میان این 21 ماده از اهمیت بسیار زیاد برخوردار است؛ ماده سوم این کارشیوه می‌باشد. در ماده سوم آمده است که: «هیچ موضوعی که خلاف دین مبین اسلام و منافع علیای کشور باشد، در اجندا گنجانیده نمی‌شود.»

این ماده دارای ابهام است. دین مبین اسلام و منافع علیای کشور از عبارت‌های است که دارای معنای صریح نیست؛ زیرا هم روایت‌ها در باره دین مبین اسلام در میان مسلمانان متفاوت است و هم مردم افغانستان، دولت و طالبان در باره منافع علیای کشور دیدگاه‌های متفاوتی دارند.

روایتی که طالبان از دین مبین اسلام دارد با روایتی که اندیشمندان جهان اسلام و مردم افغانستان دارد متفاوت است. بسیاری از اندیشمندان اسلامی و کشورهای اسلامی، اسلام سیاسی را قبول ندارند؛ این در حالی است که داعیه اصلی طالبان اسلام سیاسی است. هم‌اکنون بسیاری از اندیشمندان جهان اسلام و افغانستان به این معرفت رسیده‌اند که هر دینی از جمله اسلام یک دستگاه معرفتی و دارای مبنای مدنی و مردمی است نه مبنای سیاسی. با این طرز تفکر انبیای الهی پیامبران هستند نه شاهان و امپراتورها؛ بنابراین حکومت‌داری کار عقلانی و بر اساس خرد جمعی است نه وحی.

همچنین منافع علیای کشور نیز از نظر طالبان، مردم و حکومت افغانستان متفاوت است. طالبان منافع علیای کشور را در برپایی امارت اسلامی و به ضم خودشان جاری‌کردن حدود الهی می‌داند؛ در حالی که منافع علیای کشور از نظر مردم و حکومت افغانستان قانون اساسی، آزادی تفکر، عقیده، بیان و کثرت‌گرایی است. این در حالی است که طالبان نه به قانون اساسی باور دارند و نه هم به تکثرگرایی. طالبان همه چیز را در زیر سایه امارت اسلامی خودساخته خودشان می‌داند که در آن آزادی، عقیده و … بر اساس خواست آن‌ها تعریف می‌شود. خیر عمومی به نظر آن‌ها گره خورده است با تطبیق احکام طالبانی نه خواست‌های مردمی؛ بنابراین این دو عبارت در ماده سوم این کارشیوه وضاحت ندارد و به صورت دقیق مشخص نشده است که منظور این ماده از دین مبین اسلام کدام روایت از اسلام است و منافع علیای کشور چیست؟

در نتیجه این ماده به جای اینکه بخشی از یک کارشیوه باشد؛ یک جنجال‌نامه خواهد بود.

همرسانی کنید

رفیع‌الله انوری
رفیع‌الله انوریhttp://dunia.af/
رفیع‌الله انوری، خبرنگار روزنامه دنیا است که از سال 1398 فعالیت خود را در این رسانه آغاز کرده است.