خبرهای مرتبط

جمع

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

بازگشت میزان هزینۀ خدمات قنسولی سفارت افغانستان در تهران در پی واکنش‌ها

دو روز پس از افزایش بی‌سابقه خدمات قنسولی سفارت...

افغانستان په اسیايي سیالیو لومړی مډال وګاټه

د چين په هانګ ژو اسیایي سیالیو کې د...

خواست دولت آلمان از شهروندانش برای خروج از افغانستان

وزارت امور خارجۀ آلمان با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز...

اتمر:‌ ادامه کمک‌های جهانی، مشروط به حفظ حقوق بشر و برقراری صلح است

امروز دوشنبه (24 قوس) محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه کشور در مجلس نمایندگان گفت که جامعه جهانی ادامه کمک‌های‌شان را مشروط به حفظ نظام جمهوری، حفظ حقوق بشر و برقراری صلح در افغانستان کرده است. اتمر که برای معلومات در باره نشست جنیوا به نمایندگان معلومات می‌داد گفت: حفظ دستاوردهای دو دهه اخیر و برقراری صلح از شرط‌های است که کشورهای خارجی برای ادامه کمک‌های‌شان در نشست جنیوا بر آن‌ها تأکید کردند. به گفته اتمر دنیا تعهد کرد که از قوای دفای و امنیتی افغانستان حمایت می‌کند، البته به این دلیل که این نیروها تنها برای افغانستان نه، بلکه برای منطقه و جهان با تروریسم می‌جنگند.

اتمر افزوده است که جهان به شرطی از توسعه وانکشاف در افغانستان حمایت می‌کند که این روند همه‌شمول و فراگیر باشد. به گفته اتمر کشورهای جهان نیز برای افغانستان صلح می‌خواهند اما صلح‌خواهی آن‌ها مشروط به صلحی با جمهوریت است نه صلح که در آن حقوق بشر و حاکمیت قانون نباشد. کشورهای جهان گفته است که اگر گزینه اول را افغانستان انتخاب کند، کمک‌های‌شان ادامه خواهند یافت و اگر گزینه دوم را انتخاب کنند جهان با ما نخواهد بود.

اتمر در باره حکومت‌داری خوب که یکی از شرط‌های دیگر کشورهای کمک‌کننده است به نمایندگان گفت: حکومت‌داری خوب نیز شامل موضوعاتی چون (وحدت ملی و احترام به ارزش‌های مردم سالاری، حاکمیت قانون، مبارزه با فساد و حمایت از آزادی‌های بیان و مدنی) می‌شود.

وزیر خارجه، خاطر نشان کرد که پیام کشورهای جهان در نشست جنیوا، از یک‌سو سبب دل‌گرمی دولت افغانستان شد و از سویی هم، باعث شد که متوجه مسئولیت‌های بیشتری شویم.

او تاکید کرد: «نباید فرض کنیم که در هر صورت دنیا با ما است، زیرا این فرضیه نادرست است؛ تنها در صورتی که صلح پایدار متکی به این ارزش‌ها باشد، دنیا با ما است.»

گفتنی است که در نشست امسال جنیوا، بیش از ۱۰۰ کشور جهان به گونه‌ حضوری و آنلاین شرکت کرده بودند. نمایندگان تمام کشورها و سازمان‌های بین‌المللی حاضر در این نشست، از ادامه‌ کمک مالی و غیرمالی‌شان به افغانستان خبر دادند.

با توجه به مجموع کمک‌ها، جامعه جهانی تعهد کرده است که در سال ۲۰۲۱ بیش از سه میلیارد دالر به افغانستان کمک کند. در صورتی که حکومت افغانستان به تعهداتش عمل کند، این کمک‌ها در چهار سال آینده، به بیش از ۱۳ میلیارد دالر خواهد رسید.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق