خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

هیئت گفت‌‌وگوکنندۀ صلح دولت به مجلس نماینده‌گان فراخوانده می‌شود

اعضای مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی روز دوشنبه شان در پیوند به ارائۀ نتیجۀ گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی، خواهان فراخواندن هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت به مجلس شدند. میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان می‌‌گوید، اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت به‌خاطر گزارش‌دهی از نتیجۀ گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و توضیح آجندا برای دور دوم، باید به مجلس حاضر شوند.

از سویی هم، شماری از فعالان نهادهای مدنی روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل، از تأخیر در روند گفت‌وگوهای صلح ابراز نگرانی کردند و گفتند که با گذشت هر روز، خشونت‌ها در کشور افزایش می­‌یابد.

 شاه‌محمود مل فعال مدنی می‌‌گوید که با گذشت سه ماه از گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی در دوحۀ قطر، هنوز تنها کارشیوۀ گفت‌وگوها نهایی شده است.

به گفتۀ این فعال مدنی، هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ دولت افغانستان و گروه طالبان، گفت‌وگوهای رسمی را هنوز آغاز نکرده و دو طرف پیوسته از پیش‌رفت روند صلح به هدف انحراف افکار عامه استفاده کرده‌اند.

مستوره کاکړ عضو شبکۀ مردمی در روند صلح با خوانش اعلامیۀ این نشست می‌گوید، شهروندان افغانستان از ارائۀ معلومات از جریان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی خشنود نیستند.

در این حال، حبیبه سرابی، یک عضو هیأت گفت‌وکنندۀ دولت افغانستان از بازگشت هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح خبر می‌دهد و می­‌گوید، این تیم به هدف «مشورت» با بزرگان دولتی به کابل بازگشته‌­ است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق