خبرهای مرتبط

جمع

ایران ترمځکي لاندي یوې هوايي اډې څخه پرده پورته کړه

داسي ښکاري چي ایران دي د خپل پوځي ځواک...

نشست فارمت مسکو وضعیت افغانستان را به چالش کشید

اشتراک‌کننده‌گان پنجمین نشست مشورتی «فارمت مسکو» بیشتر در مورد...

نزدیکان استاد مشعل: از سرنوشت او اطلاعی نداریم

با گذشت پنج روز از بازداشت اسماعیل مشعل، استاد...

میلر خواستار توضیح دربارۀ شکست در افغانستان شد

وزیر دفاع پیشین آمریکا خواستار پاسخگویی جنرال ارتش این...

مواد منفجر نشده در افغانستان همچنان قربانی می‌گیرد

معاون نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان اعلام کرد...

تجهیزات نظامی طالبان از کجا می‌شود؟

از یک سال به این‌سو سخنانی مبنی بر اینکه طالبان دارای تجهیزات پیشرفته شده‌اند؛ در میان مردم دهن به دهن می‌شود. گه‌گاهی در مجالیس ختم قرآن، عروسی‌ها و فضای عمومی از زبان بسیاری از نظامیان نیز شنیده‌ام که می‌گفتند؛ طالبان مجهز به سلاح‌های پیشرفته نظامی شده‌اند. در بسیاری از ساحاتی که مردم با طالبان جنگ دارند نیز شنیده می‌شود که می‌گویند طالبان مجهز به دوربین‌های شب‌بین هستند و با تک‌تیرانداز شبانه بسیاری را از پا در می‌آورند.

در باره اینکه طالبان مجهز به سلاح‌های پیشرفته شده‌اند هم حکایت‌ها بسیار است و هم بسیاری به چشم خویش تجهیزات پیشرفته‌ نظامی طالبان را دیده‌اند و در این باره شکی باقی نمانده است. اکنون سوال این است که طالبان این تجهیزات نظامی را از کجا کرده‌اند؟ به عبارت دیگر این سلاح‌ها را چه کسانی یا گروه‌ها ویا کشورهای به طالبان رسانیده‌اند؟

این چنین سوال‌ها در ذهن هر شهروند افغانستان از دیر باز به این‌سو وجود داشت اما پاسخ‌ آن ناروشن بود. جدیداً اداره بازرس امریکا برای افغانسان یا سیگار اعلام کرده است که پنتاگون نتوانسته است بر 60 درصد سلاح‌های حساس نظامی در افغانستان نظارت داشته باشد که این موضوع می‌تواند به سوالات بالا پاسخ بگوید.

در این گزارش آمده است که وزارت دفاع امریکا مقتضیات برنامۀ نظارت بر تجهیزات حساس دفاعی را که از سال ۲۰۱۷ الی ۲۰۲۰ به حکومت افغانستان تحویل داده اند، برآورده نتوانسته است.

سیگار گفته است که پنتاگون در پیگیری و حساب سیستم‌های کشفی، بمب‌هایی که توسط شعاع لایزر کنترول می‌شوند، وسایل شب‌بین و دیگر تجهیزاتی که به قوای امنیتی و دفاعی افغان فراهم کرده است، کوتاهی کرده است.

از گزارش سیگار می‌توان دریافت که این سلاح‌های حساس نظامی اکنون در اختیار طالبان است و از اینکه تلفات نظامیان افغانستان بالا رفته است نیز به همین دلیل است.

در این باره که سلا‌ح‌های مزبور در اختیار طالبان قرار گرفته است جای شکی نیست؛ زیرا بسیاری‌ها چنین سلاح‌های را در نزد طالبان دیده‌اند اما اینکه چگونه این سلاح‌ها در اختیار طالبان قرار گرفته است؛ هنوز هم سوالات بسیاری را در خود دارد.

شاید بتوان گفت که تغییر در سیاست امریکا باعث شده است که این سلا‌ح‌ها در اختیار طالبان قرار بگیرد. شاید امریکا برای اینکه شرکای جدیدش را می‌خواهد پرقدرت وارد سیاست افغانستان بکند؛ دست به چنین کاری زده است. شاید هم قرار نیست در افغانستان صلح بیاید و این سلاح‌ها برای یک جنگ دوام‌دارتر به طالبان داده شده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق