خبرهای مرتبط

جمع

تاثیر جنتیک در پارگی رباط صلیبی

محققان در کشور سویدن در بررسی جدیدی تأثیر جنتیک را در پارگی رباط صلیبی قدامی مورد بررسی قرار دادند.

ساینس دیلی می‌گوید: مدت‌هاست که مشخص شده است که انتخاب نوع بوت‌ها و ورزش، عواملی‌اند که می‌توانند در پارگی رباط صلیبی قدامی نقش داشته باشند.

پژوهش‌گران با تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت‌شده در مورد دوگانگی‌ها دریافتند که چه تعداد دوگانگی هم‌سان و غیرهم‌سان، به پارگی رباط صلیبی قدامی دچار شده‌اند. آن‌ها در مجموع، ۸۸ هزار و ۴۱۴ دوگانگی ۱۷‌سال به بالا را مورد بررسی قرار دادند.

«کارین مگنوسان (Karin Magnusson)»، از پژوهش‌گران این پروژه اظهار‌کرد: «فرصت مشاهده آسیب در میان دوگانگی هم‌سان و غیرهم‌سان، می‌تواند به نتیجه‌گیری در‌مورد موضوع وراثت کمک کند.»

او ادامه داد که دوگانگی‌های هم‌سان، جن‌های کاملا یک‌سانی دارند. در‌حالی که دوگانگی‌های غیرهم‌سان مانند دیگر خواهرها و برادرها، نیمی از جن‌های خود را با یک‌دیگر تقسیم می‌کنند.

خطر جنتیک در مردان و زنان یک‌سان است. نتایج این پژوهش می‌توانند به پیش‌گیری موثرتر از این نوع آسیب کمک کنند.


«مارتین انگلوند (Martin Englund)»، از پژوهش‌گران این پروژه اظهار‌کرد: «عوامل جنتیکی در گذشته برای پیش‌گیری از پارگی رباط صلیبی قدامی در میان افرادی مانند ورزش‌کاران در نظر گرفته نشده‌اند. این پژوهش، در مورد این‌که آیا وراثت، شرایط مربوط به اناتومی یا فیزیولوژیکی را که می‌توانند در پارگی رباط صلیبی نقش داشته باشند، شامل می‌شود یا خیر، پاسخی ارایه نمی‌دهد. با وجود این، اگر بدانیم که موارد زیادی از این آسیب در یک خانواده وجود دارد، لازم است احتیاط و تمرینات پیش‌گیرانه بیش‌تری صورت بگیرد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق