خبرهای مرتبط

جمع

لوکا مودریچ به النصر عربستان می‌پیوندد

به نقل از رسانه‌های فوتبال عربستان، لوکا مودریچ ۳۷...

ازبیکستان صادرات برق به افغانستان را از سر می‌گیرد

سرویس مطبوعاتی وزارت انرژی ازبیکستان روز دوشنبه (سوم دلو)...

محدودیت کار و تحصیل زنان و دختران افغان؛ محور بحث اتحادیۀ اروپا

نبیلا مسرالی، سخنگوی دفتر پالیسی خارجی اتحادیۀ اروپا در...

منابع: ولسوالی اتغر ولایت زابل سقوط کرده است

همزمان با بیرون‌شدن نیروهای اردوی ملی از مرکز ولسوالی اتغر ولایت زابل و انتقال این پایگاه نظامی به ولسوالی همجوار آن، برخی منابع امنیتی در زابل از سقوط کامل این ولسوالی به دست طالبان خبر داده اند.

وزارت دفاع ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که پس از بررسی‌ها و به هدف موثریت بهتر، نیروهای اردوی ملی را از ولسوالی اتغر به ولسوالی شینکی ولایت زابل انتقال داده اند.

در اعلامیۀ آمده است: “از این پایگاه در ولسوالی شینکی، در جهت تامین امنیت و حفظ جان و مال باشندگان هردو ولسوالی ذکر شده به گونه بهتر و موثر استفاده خواهد شد.”

اما یک منبع امنیتی و شورای ولایتی زابل مدعی اند که همزمان با بیرون‌شدن این نیروها و در پی حملات طالبان، ولسوالی اتغر این ولایت به دست جنگجویان این طالبان افتاده است.

یک منبع معتبر امنیتی در این ولایت که از ذکر نامش در گزارش خودداری کرد روز چهارشنبه ۲۳ دسمبر (سوم جدی) به صدای امریکا گفت که این ولسوالی از دو سال به این‌سو در محاصرۀ طالبان قرار داشت.

این منبع افزود: “ساعت ۲:۰۰ شب گذشته نیروهای امنیتی و برخی مسوولان دولتی از طریق هلیکوپترها به شهر قلات، مرکز ولایت زابل منتقل شده و همزمان با آن، این ولسوالی سقوط کرد.”

عطاجان حقبیان، رییس شورای ولایتی این ولایت نیز به صدای امریکا گفت که در حال حاضر طالبان کنترول این ولسوالی را در دست گرفته اند.

آقای حقبیان با انتقاد از بیرون کردن نیروهای اردوی ملی از مرکز ولسوالی اتغر گفت که با گذشت هر روز، طالبان ساحاتی زیادی را در این ولایت در اختیار گرفته و ناامنی‌ها تا شاهراه کابل-قندهار رسیده است.

در سال‌های گذشته نیز نیروهای امینتی از ولسوالی‌های میزانه، ارغنداب، دایچوپان و نوبهار این ولایت بیرون شده و مراکز این ولسوالی‌ها،‌ به جاهای دیگر منتقل شدند.

مقام محلی ولایت زابل تا اکنون در این باره چیزی نگفته اند و گل احمد سیال، سخنگوی والی این ولایت از دادن جزییات در این مورد خودداری کرد.

طالبان تا اکنون در این مورد ابراز نظر نکرده اند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق