خبرهای مرتبط

جمع

پیروزی 5 بر 3 تیم ملی فوتسال افغانستان مقابل چین تایپه

تیم ملی فوتسال افغانستان در دومین دیدار دوستانه‌اش در...

افغانستان کې نیول شوي کسانو سره دي قانوني او طبي مرستي وشي

په افغانستان کې د ملګرو ملتونو ماموریت د جمعې...

استاد بازنشستۀ دانشگاه کابل که رو به کهنه‌فروشی آورده است

عبدالقیوم خواجه‌زاده در کنار تدریس در دانشگاه، چند سال...

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

پارلمان اتحادیه اروپا: جز پاکستان هیچ کشوری خواهان برگشت امارات اسلامی نیست

«پاکستان باید به دلیل حمایت از طالبان تحت فشار قرار بگیرد»

کلیر دیلی، عضو پارلمان اتحادیه اروپا که در کمیته روابط با افغانستان کار می‌کند، طى صحبت‌هايش به خبرنگار پژواک گفته است که طالبان باید از خشونت دست بردارند؛ چون مذاکرات صلح بدون تامین آتش‌بس معنایی ندارد.

اين عضو پارلمان اتحاديه اروپا، با بيان اينکه آنها خواهان نقش پُررنگ زنان در روند صلح مى‌باشند، افزوده است: (هنوز هم ذهنیت طالبان نسبت به زنان تغییر نکرده است)

وى در بخشى از گفته‌هايش افزوده است: “خشونت بیش از هر زمان دیگر افزایش یافته و طالبان از صحبت کردن با زنان انکار می‌کنند. اگر دستاوردهای این دو دهه‌ حفظ نشود و دختران به مکتب نروند، یا زنان نتوانند به کار یا بیمارستان بروند، پس ما به عقب بر می گردیم، من اعتقاد دارم و این روند صلح از برخی جهات فقط در مورد صحبت کردن است وبس.”

خانم کلیر دیلی خاطرنشان کرده است که به جز پاکستان، هیچ کشوری خواهان برگشت امارات اسلامی نیست و بايد به دلیل حمایت پاکستان از طالبان، اين کشور تحت فشار قرار گیرد.

افزون برآن. او گفته است که جامعه جهانی و اتحادیه اروپا، باید فشار ایجاد کنند تا نام‌های رهبران گروه طالبان، از فهرست تحریم‌ها حذف نشود.

خانم ديلى افزوده است: “من فکر می کنم آتش بس، باید یک شرط اساسی برای مذاکرات صلح باشد.”

درحالیکه تیم مذاکره کنندۀ گفتگوهای صلح، بعد از ماه ها رای زنی در دوحه پایتخت کشور قطر، بدون دستاورد‌های چشمگیری، محل اقامت‌شان را برای مدت سه هفته ترک کردند، نمایندگان پارلمان اروپا از افزایش خشونت‌ها درافغانستان نگرانند و حسن نیت در این روند را مهم می‌دانند و از طالبان می خواهند که خشونت را کاهش دهند.

کلیر دیلی عضوپارلمان اتحاديه اروپا، با اشاره به کمک‌هاى آنها با افغانستان گفته است: “در صورت ادامه کمک‌ها، انتظار داریم که زیربناها ساخته شود و کمک‌های مالی به گونۀ شفاف به مصرف برسد و مقامات پاسخگو باشند.

به گفته او نباید پول را برای دزدان سپرد، این بدان می ماند که روبا را بگویيم که از مرغ ها مراقبت کند؛ چون این کار، باعث افزایش فساد در آن کشور می شود. ”

وى اضافه کرده است: “کمک بیش از ١٣ ميلیارد دالری برای کشورى مانند افغانستان درکنفرانس ژنيو، رقم خیلی زیاد است؛ اما نباید مقامات آن را حیف و میل کنند و بی خیال بگذارند”.

کنفرانس اقتصادی و رفاه افغانستان، در ٢٣ و ٢٤ ماه نوامبر در شهر جنيوا پایتخت سویس برگزار گرديد و با اشتراک بیش از ٧٠ کشور و ٢٥ نهاد بین المللی، تعهد کمک بیش از ١٣ میلیارد دالر به طور مشروط ، برای چهار سال آیندۀ به افغانستان داده شد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق