خبرهای مرتبط

جمع

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

توماس وست بعد از گفت‌و‌گو با مقامات هندی به امارت می‌رود

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان، فردا (دوشنبه،...

وزارت خارجۀ پاکستان قصد خروج کارمندانش را از سفارتش در کابل ندارد

پس از حملۀ روز جمعه بر سفارت پاکستان، اسلام‌آباد در نظر ندارد که کارمندانش را از سفارت این کشور در کابل بیرون بکشد.

همه دم از حقوق مردم می‌زنند اما جوی خون مردم همچنان جاری است

صفی‌الله ملاخیل

مردم افغانستان از آن جمله قربانیانی است که حامیان حقوق‌شان چندین برابر تروریستان و قاتلان‌شان می‌باشد. یا به عبارت دیگر هیچ گروهی دشمن این مردم نیست بلکه تمام گروه‌ها در تلاش امنیت و تأمین حقوق و آزادی‌های این مردم استند. دولت مدعی است که با تمام توان در دفاع از مردم عمل می‌کند؛ از سوی دیگر طالبان بلندتر از دولت صدای حمایتش را از مردم بلند می‌کند اما باز هم مردم همه روزه در خون می‌غلطد و روزی نیست که خون مردم جاری نشود.

من نمی‌دانم در سرزمینی که جامعه جهانی، دولت، طالبان و … برای دفاع از حقوق مردم این کشور به پا خواسته‌اند و دم از تأمین امنیت برای این مردم می‌زنند؛ چرا این همه جنگ و خون‌ریزی است؟ چرا روزانه ده‌ها نفر به خاک و خون می‌غلطد؟

مگر می‌شود که همه خواهان تأمین امنیت و حقوق مردم باشد اما باز هم مردم نه امنیتی داشته باشد و نه هم حقوقی. در این سرزمین مردمش حتی از حق حیات برخوردار نیستند اما صدای مدعیان حقوق این مردم گوش فلک را کرده است.

تعجب می‌کنم از این همه مدافع حقوق مردم؛ در حالی که مردم حتی حق حیات را در این سرزمین ندارند. اینان چگونه مدافعان حقوق مردم استند که از یک‌سو به مردم وعده می‌دهند که ما برای شما مبارزه می‌کنیم و از طرف دیگر همه‌روزه مردم به خون خویش غلط می‌زنند. واقعاً این‌های که می‌گویند در کشتن مردم دست ندارند و با فرافکنی خودشان را تبرئه می‌کنند؛ اگر راست می‌گویند چرا آتش‌بس نمی‌کنند که سیاه از سفید جدا شود.

وقتی حملات تروریستی را به عهده نمی‌گیرند و می‌گویند که دولت برای بدنامی آن‌ها دست به چنین کارهای می‌زند؛ و اگر به حقیقت دلشان به حال مردم می‌سوزد پس چرا به خواست مردم که برقراری آتش‌بس و صلح است تمکین نمی‌کنند؟

وقتی دم از مردم می‌زنند اما به خواسته مردم تمکین نمی‌کنند؛ معلوم می‌شود که مردم برای این‌ها ابزاری بیش نیست. این‌ها در حقیقت می‌خواهند با این ابزار (مردم) به قدرت و خواسته‌های خودشان برسند و بس. این‌ها دروغ می‌گویند که در فکر مردم‌اند و برای مردم مبارزه می‌کنند؛ باز هم تکرار می‌کنم اگر راست می‌گویند و منافق نیستند پس چرا آتش‌بس نمی‌کنند و به خواسته‌های مردم تمکین نمی‌کنند؟

ماین‌های چسبکی و ترورهای هدفمند هر روز جان انسان‌های بی‌گناه را می‌گیرند اما وقتی پرسیده شود که چه دست‌های پشت این جنایات است؟ دولت طالبان را متهم می‌کند و طالبان دولت را.

جالب این جاست که جدیداً طالبان در این باره گفته‌اند که طالبان اهمیت آزادی بیان برای جامعه را درک می‌کنند و هیچگاه طرفدار اختناق و خفه ساختن صدای مردم نیستند.

چرا این همه اختناق است؟ مردم خود بیندیشند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق