خبرهای مرتبط

جمع

اتحادیۀ اروپا: گزینۀ به رسمیت شناختن طالبان روی دست نیست

نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا در امور افغانستان گفت کشورهای اروپایی گزینۀ به رسمیت شناختن حکومت حاکمه در افغانستان را روی میز ندارند.

نشست دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی دربارۀ افغانستان

نمایندۀ ویژۀ روسیه در امور افغانستان اعلام کرد که دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی دربارۀ اوضاع افغانستان در مسکو گفت‌وگو خواهند کرد.

وضع تحریم‌های جدید ایالات متحده بر سران امارت اسلامی

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ آمریکا تحریم‌های جدید را بر...

گزارش: اشرف غنی در ازای 110 میلیون دالر، کابل را ترک کرد

شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا در یک گزارش تحقیقی افشا کرده...

تیم مذاکراتی‌ افغانستان: برای تشریح نظام اسلامی به قانون اساسی مراجع می‌شود

تیم مذاکره‌کننده افغانستان با طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که همه اعضای این تیم از «جمهوری اسلامی افغانستان» نمایندگی می‌کنند و تاکید نمود که قانون اساسی این کشور تعریف روشنی از نظام جمهوری اسلامی دارد.

بیانیه می‌افزاید: هیئت مذاکره‌کننده که در ترکیب آن حقوقدان و علمای برجسته حضور دارند، در صورت نیاز به تشریح نظام، به قانون اساسی مراجعه می‌کنند و همچنین از علمای جیّد کشور و حقوقدانان برجسته اسلامی مشورت خواهند گرفت.

براساس اسناد فاش شده از دستورکار پیشنهادی طالبان برای مذاکرات صلح، محور اساسی پیشنهاد طالبان برقراری “نظام اسلامی” و سایر اجزای اساسی آن از جمله نوع زعامت، شورای اسلامی، قانون اساسی و نیز حقوق زنان و آزادی بیان در “پرتو اسلام” است.

طالبان اعلام کرده است که نظام کنونی افغانستان را غیر اسلامی می‌داند و در پی ایجاد یک نظام اسلامی است و با تداوم نظام کنونی مخالف است.

از سوی دیگر اما دستورکار تیم مذاکره‌کننده  افغانستان مبتنی بر تداوم نظام کنونی است و تغییر را در حد تعدیل قانون اساسی می‌پذیرد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق