خبرهای مرتبط

جمع

له اماراتو بهر لومړنی سفر؛ اشرف غني‌ عمرې ته تللی

د افغانستان مخکېني ولسمشر محمد اشرف غني‌ ته نژدې...

آلمان او شريکانو يې په افغانستان کي ستراتيژيکي ماته خوړلې

د آلمان د پارلمان تحقيقاتي کمېسيون د «افغانستان د...

جذب دختران فارغ صنف دوازدهم به انستیتوت‌های صحی دولتی آغاز می‌شود

وزارت صحت عامۀ حکومت سرپرست در نامه‌ای از ریاست‌های...

شورای عالمان غرب: اسلام فرمایشی طالبان پذیرفتنی نیست و نباید مانع صلح شود

ده‌ها تن از عالمان دین حوزه غرب در گردهمایی در مسجد جامع بزرگ هرات جنگ جاری در کشور را نقد کردند و آن را مسلمان کشی نامیدند.

شورای علما و روحانیون حوزۀ غرب می‌گوید که بهانۀ نظام اسلامی از سوی طالبان نباید مانع مذاکرات صلح شود. رییس این شورا می‌گوید که مطرح ساختن اسلام فرمایشی از سوی طالبان پذیرفتنی نیست و در بارۀ نظام اسلامی تنها عالمان دین کشور تصمیم گرفته می‌توانند.

در همین حال شماری از عالمان دین در حوزه غرب می‌گویند که جنگ جاری در کشور مسلمان کشی است و ناجایز است.

رییس شورای علما و روحانیون حوزه غرب می‌گوید که مطرح شدن نظام اسلامی از سوی طالبان واضح نیست و در باره نظام اسلامی تنها عالمان دین کشور تصمیم گرفته می‌توانند.

به نقل از طلوع نیوز، مولوی خداداد صالح، رییس شورای علما و روحانیون حوزه غرب گفته است:«شیعه هم حق داره، سنی هم حق داره، هندو هم در افغانستان حق داره، حقوق همه اقشار ملت در او سنجیده شه. ما اسلام فرمایشی که یک طرف به طرف دیگر بخواهه اورا نمیگیم، اسلام که قرآن گفته، علمای جید ما در افغانستان داریم. علمای مفسر و محدثی داریم، بشینند و بگویند که چه قسم حکومتی—ای تصمیم ره اونا میگیره.»

مولوی خداداد صالح، رییس شورای علما و روحانیون حوزه غرب می‌گوید که جنگ جاری در کشور از سوی عالمان برجسته جهان اسلام حرام دانسته شده‌است و این جنگ تنها مسلمان کشی است.

مولوی خداداد صالح، رییس شورای علما و روحانیون حوزه غرب در این باره گفت:«دیگر جنگ مفهوم و معنایی نداره، باید صلح کنیم، ای جنگ ره دیگرا بر ما تحمیل میکنه، شما هم میفامین، ما هم میفامیم، همه ملت میفامه که افغان ها ای جنگ ره نمیخواهه، طالب هم نمیخواهد، بر طالب هم تحمیل است، دولت هم نمیخواهه.»

شماری از این عالمان دین خواهان اعلام آتش بس از سوی طالبان و حکومت استند.

عبدالخالق حقانی، رییس حج و اوقاف هرات گفت:«گفت‌وگوهای صلح بین الافغانی مرحله دوم ازو که در پنج جنوری انشاالله شش روز بعد از امروز در قطر شروع میشه، علمای کرام همه از روند صلح حمایت میکنند، ما خواهان نظامی استیم در افغانستان که در او نظام تمام اقشار مختلف، اقوام مخلتف، گروه ها، مذاهب همه خود را در او نظام بیبینند.»

عبدالصبور رحمانی، یک عالم دین در هرات بیان داشت:«مردم افغانستان بدون ضیاع وقت منتظر اعلام آتش بس جهت به نتیجه رسیدن گفتگوهای صلح می باشند. ندادن پاسخ به این خواست مشروع و عمومی بی حرمتی به اعتقاد عموم است.»

در همین حال والی هرات می‌گوید که طالبان با افزایش خشونت‌ها به ویژه حمله‌ها در شهرها مردم را از بهر رسیدن به صلح و ثبات ناامید ساخته‌اند.

سید وحید قتالی، والی هرات گفت:«اعمالی که فعلا در شهرهای ما صورت میگیره ما اینا ره دور از شبکه طالبا نبینیم، ما هم خواهان ازی هستیم که طالبا رفتاری که در بیست سال گذشته شبکه های تروریستی منطقه انجام دادند اونا دست به ای اعمال نزنند. ما شبکه های اطلاعاتی ما قویست، همه سرچشمه های ترورها را میفهمیم که فشار آوردن نظامی دردی را دوا نمیکنه.»

این عالمان دین در حالی خواهان اعلام آتش بس و پایان جنگ در کشور استند که قرار است مرحله دوم مذاکرات میان افغانان تا یک هفته دیگر در دوحه قطر از سر گرفته شود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق