خبرهای مرتبط

جمع

اتحادیۀ اروپا: گزینۀ به رسمیت شناختن طالبان روی دست نیست

نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا در امور افغانستان گفت کشورهای اروپایی گزینۀ به رسمیت شناختن حکومت حاکمه در افغانستان را روی میز ندارند.

نشست دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی دربارۀ افغانستان

نمایندۀ ویژۀ روسیه در امور افغانستان اعلام کرد که دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی دربارۀ اوضاع افغانستان در مسکو گفت‌وگو خواهند کرد.

وضع تحریم‌های جدید ایالات متحده بر سران امارت اسلامی

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ آمریکا تحریم‌های جدید را بر...

گزارش: اشرف غنی در ازای 110 میلیون دالر، کابل را ترک کرد

شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا در یک گزارش تحقیقی افشا کرده...

عالمان هند و افغانستان: جنگ افغانستان نامشروع است؛ آتش‌بس برقرار شود

عالمان دینی هند و افغانستان در یک نشست مشترک، جنگ جاری در در این کشور را نامشروع دانسته و خواهان پایان خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در این کشور شده‌اند.

این عالمان دینی ناوقت روز پنجشنبه ۳۱ دسمبر (۱۱ جدی) با صدور اعلامیه‌ای گفتند: “جنگ و خشونت علیه دولت و مردم افغانستان که طالبان عامل اصلی آن می‌باشد، و آماج مراکز ملکی و تخریب زیربناهای عام‌المنفعه توسط طالبان، مغایر تمام آموزه‌های دین مبین اسلام است و بنابر این نامشروع بوده و هیچ توجیه دینی ندارد.”

این عالمان دینی دو کشور از طالبان و حکومت افغانستان خواسته‌اند که تلاش‌های‌شان را برای تامین صلح در این کشور تسریع بخشیده و از فرصت پیش‌آمده استفاده درست کنند.

همچنان آنان گفته‌اند که افغانستان در حدود دو دهۀ گذشته، پیشرفت‌های چشم‌گیری در بخش‌های مختلف داشته و باید این دستاوردها در گفتگوهای صلح حفظ شوند.

عالمان هندی و افغان از علمای جهان اسلام خواسته‌اند که باید پشتیبانی‌شان را از روند صلح افغانستان اعلام کرده و از گروه طالبان بخواهند که به آتش‌بس در این کشور تن دهند.

طالبان تا اکنون در باره این خواست عالمان هندی و افغان ابراز نظر نکرده است.

قرار است چهار روز دیگر گفتگوهای بین‌الافغانی در شهر دوحه پایتخت قطر میان هیئت‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان دوباره آغاز شود.

دور بعدی مذاکرات صلح در حالی آغاز می‌شود که با وجود تاکید جامعهٔ جهانی بر کاهش خشونت و آتش‌بس در افغانستان، خشونت‌ها در این کشور همچنان در سطح بلند باقی مانده است.

رییس جمهور غنی، هفته گذشته گفت که ادامهٔ خشونت‌ها بیش از این قابل تحمل نیست.

مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۱۲ سپتمبر (۲۲ سنبله) به گونۀ رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد و هیات مذاکره کنندۀ دو طرف پس از بیش از دوماه چانه‌زنی و بحث به شیوۀ کار مذاکرات توافق کردند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق