خبرهای مرتبط

جمع

ایران ترمځکي لاندي یوې هوايي اډې څخه پرده پورته کړه

داسي ښکاري چي ایران دي د خپل پوځي ځواک...

نشست فارمت مسکو وضعیت افغانستان را به چالش کشید

اشتراک‌کننده‌گان پنجمین نشست مشورتی «فارمت مسکو» بیشتر در مورد...

نزدیکان استاد مشعل: از سرنوشت او اطلاعی نداریم

با گذشت پنج روز از بازداشت اسماعیل مشعل، استاد...

میلر خواستار توضیح دربارۀ شکست در افغانستان شد

وزیر دفاع پیشین آمریکا خواستار پاسخگویی جنرال ارتش این...

مواد منفجر نشده در افغانستان همچنان قربانی می‌گیرد

معاون نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان اعلام کرد...

ارگ: قطر برای تأمین آتش‌بس در افغانستان تلاش می‌کند

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در یک تماس تیلفونی با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفته است که کشورش برای تأمین آتش‌بس در افغانستان تلاش خواهد کرد.

ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه دوم جنوری (۱۳ جدی) در خبرنامه‌ای گفت که در این مکالمۀ تیلفونی دو طرف در باره روند صلح افغانستان صحبت کرده و بر تأمین آتش‌بس در این کشور تاکید کرده‌اند.

در خبرنامه آمده است که امیر قطر در این مکالمۀ تیلفونی وعده سپرد که حکومت آن کشور به خاطر فراهم‌آوری زمینه برای برقراری آتش‌بس در افغانستان، تلاش خواهد کرد.

به نقل از صدای امریکا، بر اساس معلومات ریاست جمهوری، دو طرف همچنان در مورد تحکیم و گسترش مناسبات و همکاری‌ها به ویژه توسعۀ روابط تجارتی میان دو کشور، بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

در این مکالمۀ شیخ تمیم بن حمد آل ثانی درگذشت عبدالحکیم دلیلی، سفیر پیشین افغانستان در قطر را نیز تسلیت گفته است.

مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۱۲ سپتمبر (۲۲ سنبله) به گونۀ رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد و هیئت مذاکره‌کنندۀ دو طرف پس از بیش از دوماه چانه‌زنی و بحث به شیوۀ کار مذاکرات توافق کردند.

قرار است تا سه روز دیگر دور دوم مذاکرات بین‌الافغانی در شهر دوحه پایتخت قطر، میان هیئت‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان دوباره آغاز شود.

این در حالی است که به تازگی علمای دینی هند و افغانستان در یک نشست مشترک، جنگ جاری در این کشور را نامشروع خوانده و خواهان پایان خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در این کشور شده‌اند.

این علمای به تاریخ ۳۱ دسمبر (۱۱ جدی) با صدور اعلامیه‌ای گفتند: “جنگ و خشونت علیه دولت و مردم افغانستان که طالبان عامل اصلی آن می‌باشد، و آماج مراکز ملکی و تخریب زیربناهای عام‌المنفعه توسط طالبان، مغایر تمام آموزه‌های دین مبین اسلام است و بنابر این نامشروع بوده و هیچ توجیه دینی ندارد.”

آنان از طالبان و حکومت افغانستان خواستند که تلاش‌های‌شان را برای تأمین صلح در این کشور تسریع بخشیده و از فرصت پیش‌آمده استفاده درست کنند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق